Ministerstvo zdravotnictví připravuje další informační kampaň k očkování proti covidu-19. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) dnes poslancům výboru pro zdravotnictví bez dalších podrobností řekl, že resort už má vypsanou veřejnou zakázku. Ve věstníku na profilu ministerstva ale žádný takový tendr není. Zájem o očkování podle dat ministerstva od začátku roku postupně klesá, zdravotníci podávají v pracovní dny kolem 3000 dávek, v pátek vždy víc.
"Chtěli bychom, aby se provádělo pravidelné očkování," řekl Válek. Postup by podle něj měl být jednotný v celé EU, což chce projednávat i jako jedno z témat českého předsednictví.
V posledních týdnech už několikrát budoucnost očkování proti covidu-19 přirovnal k pravidelnému očkování proti chřipce. Dnes doplnil, že očkovat proti chřipce se ale pravidelně nechává jen asi osm procent populace. Proti covidu-19 je očkováno méně než 65 procent populace, očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Vakcíny proti chřipce jsou zdarma jen pro starší 65 let a zdravotníky, pojišťovny i zaměstnavatelé na ně ale přispívají.
Ministr už dříve avizoval, že další kolo komunikační kampaně plánuje spustit v dubnu či květnu. Jeho předchůdce za nedostatečnou propagaci očkování a boj proti dezinformacím kritizovali představitelé současných vládních stran, které byly tehdy v opozici.
První inzerát k očkování ministerstvo zveřejnilo asi dva týdny před zahájením vakcinace. Tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) označil reklamu se zelenou gumovou rukavicí držící injekci za "katastrofální" a resort tehdy vedený Janem Blatným (za ANO) vyzval, aby si sehnal odborníky na marketing.
Další propagaci očkování pak převzal úřad vlády, spolupracovala na ní iniciativa komunikačních agentur a expertů Cesta ven. Velká kampaň za 50 milionů korun v tisku, na venkovních reklamních plochách, v rádiích a televizích měla původně začít už v lednu. Nakonec kampaň s heslem Udělejme tečku za koronavirem začala až v polovině dubna.
Pozornost vzbudila i poslední kampaň v tisku z loňského listopadu, v níž bývalé vedení ministerstva použilo velmi syrové fotografie pacientů s covidem-19 z nemocnic. Podle průzkumu z prosince loňského roku ji 57 procent dotázaných ani nezaregistrovalo. Podle 62 procent respondentů kampaň neměla potenciál lidi k očkování přesvědčit.
Válek: Za objednání nadbytku vakcín nelze žádného ministra kritizovat
Za objednání nadbytku vakcín proti covidu-19 nelze podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) žádného z jeho předchůdců kritizovat. Řekl to dnes poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví. Česko chce podle něj dál darovat vakcíny chudším zemím.
Deník Le Monde dnes informoval, že po celém světě se vyhodí stovky milionů dávek vakcíny. Počty znehodnocených dávek ministerstvo dříve uvádělo na webu, aktuální data dostupná nejsou.
Společné nákupy vakcín pro celou EU Válek chválil, podle něj se díky tomu dosáhlo výhodných cen. "To, že všechny země EU mají více dávek než potřebují, není chyba žádné země a žádného ministra," řekl.
V únoru vláda schválila darování skoro čtyř milionů dávek vakcín v hodnotě zhruba 1,16 miliardy korun. Asi z poloviny šlo o vakcíny Pfizer/BioNTech, kterým končila expirace, a potom vakcíny AstraZeneca a Janssen, o které nebyl zájem. Válek dnes řekl, že Česko se chce podílet na tom, aby byly proočkované proti covidu-19 i chudší země Afriky, Asie nebo Ukrajina či Moldavsko. "Jsme připraveni se na tom podílet tak, že darujeme vakcíny," dodal.
Miliony dávek vakcíny proti covidu-19 Česko darovalo už loni. V červenci tehdejší vláda rozhodla, že 2,39 milionu dávek vakcíny půjde do balkánských zemí, Afriky a Asie. Le Monde ale uvedl, že země darují často vakcíny jen řádově týdny před expirací, takže je příjemci nestihnou využít.
Farmaceutické firmy by podle ministra neměly dál vyrábět vakcíny stejného typu, o které teď už země, které si je objednaly, nemají zájem. "Měly by buď vyrábět antivirotika nebo se vrhnout na výrobu vakcín proti novým mutacím, které budou účinnější," řekl.
Do konce loňského listopadu zaplatilo ministerstvo za vakcíny proti covidu-19 jejich výrobcům více než šest miliard korun. Vyplývá to z přehledu zaplacených faktur ministerstva. Od začátku očkování 27. prosince 2020 zdravotníci aplikovali více než 15 milionů dávek vakcíny. Asi 14,7 milionu dávek bylo objednáno i pro letošní rok. Jenom nejnovější vakcíny Novavax, kterou se začalo očkovat na začátku března, bylo spotřebováno asi 3000 dávek. Objednáno je 370.000.
Témata: Ministerstvo zdravotnictví, očkování, Vlastimil Válek
Související
30. října 2024 18:14
16. srpna 2024 8:58
15. března 2024 17:13
23. prosince 2023 17:41
8. listopadu 2023 17:44
8. září 2023 14:50