Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES) při boji s epidemií nemoci covid-19. Členy skupiny to překvapilo, úřad krok zdůvodňuje příznivým vývojem epidemie i očkování.
MeSES je složena z lékařů a odborníků z různých oborů včetně sociologů či ekonomů. Vládě poskytovala doporučení pro boj s epidemií a svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Podle tajemnice MeSES Ireny Kotíkové byl dnes vedoucí skupiny, hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, informován náměstkem ministra zdravotnictví Martinem Havrdou, že se ministr Petr Arenberger (za ANO) rozhodl ukončit spolupráci s MeSES. "Žádné podrobnosti nebyly sděleny," napsala ČTK Kotíková.
Členové skupiny uvedli, že se nedozvěděli, proč spolupráce skončila. "Důvody neuvedli, snad je dodají písemně," řekl Smejkal webu iROZHLAS.cz. "Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu. Všem členům MeSES velice děkuji za jejich spolupráci," uvedla v prohlášení náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková. Agendu bude mít nyní na starosti klinická skupina na ministerstvu vedená Vašákovou.
Členové MeSES uvažují o tom, že by mohla skupina fungovat dál i po konci spolupráce s ministerstvem. Na twitteru to napsal člen skupiny, epidemiolog Rastislav Maďar. Skupina nevznikla podle něj kvůli ministerstvu zdravotnictví, ale aby pomohla vyvést Česko z krize a ochránila ho před další. Další skupina odborníků zabývajících se epidemií, Iniciativa Sníh, jejíž někteří členové byli také v MeSES, v této souvislosti doufá, že se nepotvrdí varování o možné blížící se další vlně covidu-19 kvůli indické mutaci. "A pokud přijde, doufejme, že se ministerstvo zdravotnictví poučí a tentokrát zareaguje včas," napsala iniciativa.
Epidemie covidu-19 v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily jen zhruba 1100 případů nákazy, asi o čtyři stovky méně než před týdnem. Počet lidí očkovaných proti covidu-19 ale klesl. Zdravotníci podali 74.290 dávek vakcín, což bylo o téměř 3000 méně než předchozí pondělí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
K ekonomickému posílení Česka po epidemii má pomoci Národní plán obnovy schválený v pondělí vládou. Zahrnuje investice za přibližně 200 miliard korun, z nichž 172 miliard chce stát získat z peněz Evropské unie. Plán kritizuje Hospodářská komora ČR, ekologické organizace a nově i Sdružení místních samospráv ČR (SMS). Podle něj v řadě případů kabinet vyčlenil peníze na neúčelné projekty, zatímco na jiné by mělo být určeno více peněz. Navíc SMS kritizuje stejně jako Hospodářská komora to, že vláda schválila plán bez vypořádání připomínek řady profesních organizací, úřadů i samospráv. Sdružení to sdělilo ČTK.
"Národní plán obnovy nereflektuje současnou situaci a potřeby obcí a regionů, na které jsme upozorňovali v našich připomínkách na základě reálných zkušeností starostek a starostů," uvedl předseda SMS Stanislav Polčák. Jako příklad neúčelného využití peněz uvedl podporu na výstavbu jeslí za sedm miliard. "Už dříve přitom bylo z dotazování zástupců obcí zcela zjevné, že takto vysokou částku není reálné na výstavbu jeslí vyčerpat, obce by upřednostnily prostředky na opravu stávajících zařízení," sdělilo sdružení.
Babiš prý o konci spolupráce nevěděl
O ukončení spolupráce ministerstva zdravotnictví s experty z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) při boji s nemocí covid-19 premiér Andrej Babiš (ANO) předem nevěděl. Řekl to dnes serveru Deník.cz. Ministerstvo má podle Babiše dost vlastních odborníků. Někteří členové vlády ukončení spolupráce kritizovali.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla na twitteru, že krok ministerstva zdravotnictví považuje za chybu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru sdělil, že expertizu MeSES bude postrádat.
MeSES je složena z lékařů a odborníků z různých oborů včetně sociologů či ekonomů. Vládě poskytovala doporučení pro boj s epidemií. Podle tajemnice MeSES Ireny Kotíkové dnes o ukončení spolupráce informoval vedoucího skupiny, hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala, náměstek ministra zdravotnictví Martin Havrda. Babiš Deníku.cz řekl, že i on se o konci spolupráce s MeSES dozvěděl až dnes. "Dověděl jsem se to od paní náměstkyně (ministra zdravotnictví Martiny) Vašákové dnes odpoledne, nebyl jsem o tom dopředu informován," uvedl premiér.
Podle Babiše má však nyní ministerstvo zdravotnictví už dost vlastních expertů, píše Deník.cz. "Celá skupina MeSES spolupracovala s bývalým ministrem (zdravotnictví Janem) Blatným, který si vymínil, že bude komunikovat jen s ním, ne se mnou. To je celý příběh. Neptejte se mě na další spolupráci, to je otázka pro ministra zdravotnictví, mně neradili," řekl Babiš. Dodal, že vedoucí MeSES Smejkal zůstává dál členem Rady vlády pro zdravotní rizika.
Kriticky se k ukončení spolupráce MeSES vyjádřila ministryně Maláčová. "Rozpuštění mezioborové skupiny MeSES považuji za velikou chybu. A to ani nemluvím o způsobu, jakým to ministr zdravotnictví Petr Arenberger provedl," sdělila. "Za mě děkuji všem členům skupiny za spolupráci a doufám, že se nám rozpuštění MeSES v nejbližších týdnech či měsících nevymstí," doplnila.
Také ministr Plaga konce spolupráce s MeSES lituje. "Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertizu a podporu, která tu chyběla a nyní, bohužel, opět chybět bude," uvedl.
Témata: Andrej Babiš, Ministerstvo zdravotnictví
Související
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 16:56
15. listopadu 2024 19:47
30. října 2024 16:56
29. října 2024 14:18
29. října 2024 9:09