Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem přezkumu je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí. ČTK to sdělilo ministerstvo. Na přezkum upozornila Česká televize. Vyjádření Schillerové ČTK shání.
"Zahájení přezkumného řízení nemá žádný vliv na práva a povinnosti plátců DPH dotčených generálním pardonem. To znamená, že v tuto chvíli situace nezakládá žádnou povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet," upozornilo ministerstvo.
O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla Schillerová generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat na skokový růst cen energií, a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení. V prosinci pak Schillerová vyzvala Stanjuru, aby nulovou sazbu u DPH pro plyn a energii prodloužil. Stanjura tak neučinil.
Odpuštění DPH podle údajů Českého statistického úřadu snížilo listopadovou inflaci o jeden procentní bod. Inflace byla v listopadu šest procent. Podle některých odborníků ale pomoc neměla být plošná, ale cílená.
MF dále uvedlo, že mimořádnou událostí byla v minulosti například zdravotní krize jako pandemie koronaviru, přírodní katastrofa jako tornádo na jižní Moravě nebo válečný konflikt na Ukrajině. Na základě těchto událostí MF prominulo DPH z dodání respirátorů, testů proti covidu a očkovacích látek, nebo byly prodlužovány řádné lhůty pro splnění daňových povinností. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministru financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.
Prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo zřejmě také v rozporu s právem EU. Zároveň ale MF upozornilo na to, že EU v této věci dosud neučinila žádný konkrétní krok a obdobná daňová opatření členských států Evropská komise v důsledku pandemie koronaviru tolerovala. Státní rozpočet to podle dřívějších odhadů Schillerové stálo jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie platí standardně sazba DPH 21 procent.
U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.
Témata: energetika, Zbyněk Stanjura, Alena Schillerová
Související
18. listopadu 2024 12:56
12. listopadu 2024 6:10
11. listopadu 2024 19:12
14. září 2024 9:55
11. září 2024 11:44
17. července 2024 15:07