Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místa ve Sněmovně neobhajuje asi pětina nynějších poslanců

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Místa ve Sněmovně nebude v říjnových volbách obhajovat zhruba pětina nynějších poslanců. Poměrně nejvíce jich je v klubech TOP 09 a KDU-ČSL. Obě strany kandidují s ODS v koalici Spolu. Nejstabilnější frakcí se v tomto ohledu jeví Piráti.

Na jejich listinách sestavených v koalici se STAN nefiguruje z 22 pirátských zástupců v dolní komoře jen Lenka Kozlová. Ze současných senátorů o přestup do Sněmovny naopak neusiluje žádný. Vyplývá to ze zjištění ČTK z údajů na volebním, sněmovním a senátním webu.

Z nynějších sedmi členů klubu TOP 09 už nekandidují tři včetně jednoho ze zakladatelů této strany Karla Schwarzenberga. Poslanecký mandát nebudou obhajovat tři z deseti zástupců lidovecké frakce. Patří k nim někdejší jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Na kandidátkách ČSSD nefiguruje téměř 30 procent členů současného klubu, třeba bývalý ministr kultury Antonín Staněk.

Za nejsilnější hnutí ANO se o mandát neuchází zhruba pětina členů nynější frakce. Podobně tomu je v případě KSČM. Za ANO už nekandidují například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, někdejší ministryně pro místní rozvoj a následně obrany Karla Šlechtová a podnikatelé Pavel Juříček a Jiří Bláha. Celkem jde o 15 ze 78 současných poslanců hnutí. Za komunisty se o opětovné zvolení neuchází mimo jiné dlouholetý poslanec Miroslav Grebeníček a předseda frakce KSČM Pavel Kováčik.

V případě STAN se ze šesti členů klubu o mandát opět neuchází jen Petr Pávek. V nové Sněmovně nebude někdejší jihočeský hejtman Jan Zahradník, stejně jako dva další nynější poslanci frakce ODS. Listiny SPD neobsahují dvě jména z nynějších 19 členů dolní komory za toto hnutí. Z šestice nynějších nezařazených poslanců se ve volbách neucházejí o mandát Václav Klaus mladší, který po konci v ODS založil a určitou dobu vedl hnutí Trikolóra, a Ivana Nevludová původně zvolená za SPD.

Drtivá většina nynějších poslanců figuruje na čelních místech kandidátek stran, hnutí nebo koalic a v případě jejich volebního úspěchu tedy mají značnou šanci na opětovné zvolení. Někteří ale zřejmě budou muset spoléhat na přednostní hlasy voličů. Patří k nim například Josef Hájek za ANO, Libor Hoppe za ODS, Dana Balcarová za Piráty a Jiří Dolejš z KSČM.

Mezi poslance by se chtěli také dostat někteří z bývalých senátorů. Patří mezi ně zejména zástupci ČSSD, a to bývalý předseda horní komory Milan Štěch, někdejší místopředseda Senátu Zdeněk Škromach a dále Pavel Trpák a Jan Látka. Koalice Spolu má na moravskoslezské kandidátce bývalého lidoveckého senátora Jiřího Carbola, komunisté nasadili svého služebně posledního senátora Václava Homolku na kandidátku v Ústeckém kraji.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky volby

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.