Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vážná krize na Karlovarsku: Došla lůžka JIP pro covidové pacienty, lékaři musí selektovat

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá deset z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 19 z původních 589. Poslanec za Karlovarský kraj Petr Třešňák (Piráti) ministerstvo vyzval, aby oslovilo Sasko a Barvorsko. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na to reagoval tím, že není problém převážet pacienty mezi kraji. Naposledy se to stalo v pátek.

Podle Třešňáka je velký problém nemocnici v Chebu. "Aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči," napsal Třešňák.

Podle něj hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) spolupráci s Německem už předjednal, vláda to ale odmítla. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dotaz ČTK uvedl, že bude-li třeba, resort téma s německými spolkovými zeměmi otevře.

Podle Blatného ale není důvod vyvolávat paniku. "V ČR máme dostatečné kapacity. A není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji," uvedl. 

Jan Blatný: Pane poslanče, není důvod vyvolávat paniku. V ČR máme dostatečné kapacity. A není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji. S hejtmanem Karlovarského kraje jsem v kontaktu. Zrovna včera jsme mu takto pomohli. https://t.co/A8vHcRQUYO

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 9, 2021

Primář interního oddělení nemocnice v Chebu Stanislav Adamec ale serveru Seznam Zprávy řekl, že v pátek museli sloužící lékaři rozhodnout, komu dají přednost. Intenzivních covidových lůžek totiž podle něj bylo méně než pacientů, kteří je potřebovali. "Včera (v pátek) šla na JIP 53letá žena, zatímco 85letá skončila na standardním covidovém oddělení," řekl serveru. Připustil, že dnes byla situace o trochu lepší než o den dříve.

Mluvčí chebské nemocnice Vladislav Podracký uvedl, že "rozumí přepracovanosti pana primáře", ale že "situace v nemocnici vypadá trochu jinak, než pan primář popisuje."

Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) prostřednictvím mluvčí kraje Jany Pavlíkové uvedl, že situaci s nedostatkem lůžek a personálu v nemocnici Cheb kraj řeší. "Od dnešního rána v Chebu reprofilujeme všechna necovidová lůžka intenzivní péče na lůžka pro pacienty covid+ tak, abychom získali dodatečnou potřebnou kapacitu. Pacientům bez nákazy covid bude poskytnuta intenzivní péče v nemocnicích v Sokolově a v Karlových Varech," uvedl ve vyjádření pro ČTK. Představitelé Saska i Bavorska už jednou nabídli kraji pomoc s nakaženými pacienty nabídli. Možnost dosud využita nebyla.

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice ve Varech a právě v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců. Vedení kraje vyzvalo k pomoci studenty zdravotnických škol a mediky, zájem je ale mezi nimi podle mluvčího zatím malý. Kraj jedná s vedením Karlových Varů a krajskou Asociací hotelů a restaurací o možnosti výpomoci zdravotníků z lázeňských zařízení. V nemocnicích a sociálních zařízeních v kraji pomáhají vojáci a hasiči. "Pohybujeme se denně kolem jednoho dvou volných míst, což ve velmi složité. Do toho se potýkáme s personálními problémy. Chybí nám kvalifikovaný personál a není možné ho s nárůstem pozitivních pacientů a s nárůstem požadavků na intenzivní péči nahradit hasiči, vojáky, mediky a podobně. Potřebujeme opravdu kvalifikované zdravotní sestry ARIM (Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína," řekl ČTK Podracký.

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice - v Karlových Varech i v Chebu. Ze zbytných oddělení, jako je například kožní, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová. Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek byli převezeni dva pacienti do Plzně a do Prahy, dnes se jednalo o převozu dalších covidových pacientů.

"V Chebu jsme dále restrukturalizovali lůžkovou péči. Od dnešního rána jsme zrušili chirurgickou JIP, která byla přestavěná na covidovou jednotku. Personál zčásti posílí stávající covidová pracoviště. V případě postřeby a dostatku personálu nám to umožní postavit dalších až pět intenzivních covidových lůžek," uvedl Podracký. Covidoví pacienti z Chebu, kteří budou pořebovat intenzivní péči, budou směřovat do Karlových Varů, kde je ještě volná kapacita intenzivní péče.

"Vzhledem ke kritickému nedostatku lůžek intenzivní péče pro covid+ pacienty je nutné změnit necovidovou intenzivní jednotku chirurgie JIP na covidovou. Necovidoví intenzivní pacienti se budou překládat do Karlových Varů (i stávající). Akutní operativa vyžadující následnou intenzivní péči bude prováděna v Karlových Varech," potvrdil prostřednictvím krajské mluvčí ředitel chebské nemocnice Martin Krušina.

Pokud se podle Podrackého oddělení ocitne v situaci, kdy nemá volnou kapacitu na JIP pro covidového pacienta, má podle standardních postupů okamžitě kontaktovat okolní zdravotnická zařízení a domlouvat převoz do zařízení, které volnou kapacitu má.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Karlovarský kraj Česká pirátská strana Jan Blatný Německo Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.