reklama

V přestávce zasedne mandátový a imunitní výbor, aby zvolil předsedu a ověřil mandáty všech poslanců zvolených v říjnových volbách. V čele výboru by měla stanout poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která vedla v minulém volebním období petiční výbor. Až po přestávce plénum volbu předsedy výboru potvrdí.

Potom, co vyslechne zprávu o ověření poslaneckých mandátů, Sněmovna přistoupí k nejsledovanějším bodům ustavující schůze, a to k tajné volbě předsedy dolní komory a následně místopředsedů. Ani absence čtyř poslanců koaliční většiny by neměla ohrozit předpokládané zvolení předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové do čela dolní komory. Ke zvolení bude nutných pravděpodobně nejméně 99 poslaneckých hlasů, koaliční strany jich aktuálně mají 104.

Hnutí ANO, které míří do opozice, nominovalo jako protikandidáta Pekarové Adamové končícího vicepremiéra Karla Havlíčka. Podle právního rozboru ale za současného stavu do volby jít nemůže kvůli neslučitelnosti funkcí. Zda bude Havlíček do klání připuštěn, zřejmě rozhodne Sněmovna hlasováním.

Předsedkyní mandátového a imunitního výboru zvolili Válkovou

Předsedkyní sněmovního mandátového a imunitního výboru dnes jeho členové jednomyslně zvolili bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO). Potvrdila to na dotaz ČTK. Válková působila ve výboru, který mimo jiné dává plénu doporučení ohledně žádostí o vydání k trestnímu stíhání, i v minulém volebním období. Její nynější volbu do jeho čela ještě musí potvrdit odpoledne sněmovní plénum.

Sněmovna naplnila výbor členy dnes dopoledne. Vedle Válkové v něm budou stejně jako v uplynulém období pracovat Taťána Malá, Milan Feranec, Ladislav Okleštěk, František Petrtýl (všichni ANO), Marek Benda (ODS) a Radek Rozvoral (SPD). Ve výboru budou dále zasedat Romana Fischerová (ANO), Pavel Kašník, Pavel Staněk (oba ODS), Josef Cogan, Eliška Olšáková, Lucie Potůčková (všichni STAN), Aleš Dufek, Michael Kohajda (oba KDU-ČSL) a Pavel Svoboda (TOP 09).

V minulém volebním období výbor vedl Stanislav Grospič (KSČM). Po říjnových volbách komunisté v dolní komoře zastoupení nemají.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovna zřizuje na ustavující schůzi jako první. Po dnešním formálním ustavení může zahájit činnost.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch už odeslal nové Sněmovně podle očekávání žádost o vydání k stíhání, která se týká dosluhujícího premiéra a znovu zvoleného poslance Andreje Babiše (ANO) v případu Čapí hnízdo. Výbor by se měl žádostí zabývat podle dosavadní praxe v následujících týdnech.