Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový koronavirus poražen? Zřejmě zabírá lék vyvinutý českým vědcem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká společnost Gilead Sciences na experimentální léčbu koronaviru poskytla lék, který byl původně zamýšlen k léčbě eboly. Látku nazvanou remdesivir přitom před lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

S odvoláním na příspěvek, který na facebooku sdílel Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, o tom dnes informovaly Lidové noviny. Koronavirem, který se šíří z Číny, se již nakazilo více než 20.000 lidí a 425 jich nemoci podlehlo.

Ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthony Fauci v rozhovoru s agenturou Reuters potvrdil, že institut úzce spolupracuje s firmou Gilead Sciences na testování látky remdesivir, která byla účinná u zvířat s koronavirem SARS či virem MERS. Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.

Konvalinka uvedl, že látku jako možný lék proti ebole pomáhal vyvíjet tým vedený jeho kolegou Tomášem Cihlářem. Epidemie eboly tehdy ale podle Konvalinky skončila dříve, než mohla být látka řádně otestována, a mezitím se ukázalo, že je remdesivir účinný proti jiným virům, včetně koronaviru SARS a jeho příbuzného MERS.

Cihlář patřil k žákům významného vědce Antonína Holého, který stál za vývojem antivirotik využívaných v boji s HIV a AIDS.

Remdesivir byl podle listu The Wall Street Journal patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, odkud se vir šíří, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA. Látka tomuto pacientovi podle listu pomohla snížit teplotu a zmírnila veškeré další příznaky.

Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník. Kolik pacientů experimentální léčbu remdesivirem nyní podstoupí, nechtěla mluvčí Gilead Sciences sdělit.

Témata:  vědci léky viry a bakterie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.