Vláda na dnešním mimořádném jednání rozhodla o dalších restrikcích, které mají zamezit šíření koronaviru. Zavřená bude muset od čtvrtka zůstat zhruba polovina maloobchodních prodejen. Výjimku budou mít potraviny, drogerie, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nebudou smět ani služby, avšak opět s výjimkami jakými jsou servisy, myčky nebo odtahy aut. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se naplnil černý scénář podnikatelů hlavně ve službách, kteří se již od srpna obávali hlavně toho, že vláda přikročí k sektorovému uzavírání tuzemského hospodářství. Tuto obavu podle jejího šetření sdílelo přes 70 procent podnikatelů všech oborů, hlavně malé podniky a živnostníci.

Jak připomněl, z hlediska tvorby hrubé přidané hodnoty má dominantní podíl právě sektor služeb, na podílu HDP země se podílí ze 62 procent. Podíl průmyslu činí 30 procent, stavebnictví šest procent a zemědělství dvě procenta. V ČR působí 500.000 firem a 600.000 živnostníků, kteří mají živnost jako hlavní pracovní poměr. Z toho je 280.000 zaměstnavatelů.

"Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů například v potravinářském průmyslu. Protiepidemická opatření se tedy po dodavatelském řetězci přelévají až do výrobního sektoru," uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Firmy se podle něj obávají nedostatku lidí, kteří mohou být na ošetřovném, nemocenské nebo v karanténě. Stejně tak se obávají, že se sníží poptávka u některých produktů, které závisí na maloobchodním prodeji nebo jsou součástí poskytovaných služeb. Proto je klíčové, aby vláda prodloužila i program Antivirus B, dodal. Ten dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29.000 korun superhrubé mzdy. Poskytovat se má zatím do konce října.

Svaz žádá vládu, aby zavedla také nějaké krizové moratorium výjimek pro plnění povinností firem, které jim garantuje možnost bez sankcí z objektivních důvodů nedodržet některé zákonem stanovené lhůty pro plnění povinností plošně. Přivítal, že vláda na rozdíl od jara již zveřejnila výjimky, na které se aktuální protiepidemická omezení nevztahují. Pro Česko jako exportní zemi je klíčové, že zůstávají otevřené hranice, podotkl Hanák.