Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O otevření obchodů a služeb se chce s vládou bavit Hospodářská komora

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Hospodářská komora chce s vládou jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb, které by provoz chtěly obnovit od 1. května. Pomoci může například mobilní aplikace, kterou by zákazník prokazoval svou bezinfekčnost. Podnikatelé nabízejí pomoc s jejím vývojem, nezbytné ale je zapojení státu a navázání na jeho informační systémy. Prezident komory Vladimír Dlouhý to dnes řekl na tiskové konferenci.

Provozovatelé obchodů a služeb si podle Dlouhého nepřejí bezhlavé rozvolnění protiepidemických opatření, kdy by po krátké době hrozila opětovná uzávěra. Chtějí ale jednat o rozumných podmínkách, které by zajistily dlouhodobý provoz. Podnikatelé jsou podle Dlouhého ochotni i po vzoru ze zahraničí provést testovací fungování, které by systém bezpečného provozu ověřilo.

Podnikatelské organizace mají připravena pravidla otevření za přísných podmínek. Dlouhý upozornil, že vláda ale na tyto návrhy nereaguje. I proto se provozovatelé vnitřních sportovišť, fitness center, bazénů a saun rozhodli k Nejvyššímu správnímu soudu podat návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví zakazující jejich provoz.

K urychlení návratu k běžnému fungování by mohla pomoci mobilní aplikace. Lidé by v ní našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost.

"Podnikatelé nabízejí státu spolupráci na jejím vývoji. Stát by ale musel mít zájem na tomto řešení s podnikateli spolupracovat. Zapojení státu je ale nezbytné. Už jen proto, že by aplikace byla propojena s informačními systémy státu," uvedl průkopník v elektronizaci veřejné správy Zdeněk Zajíček, který stojí za vznikem CzechPointů nebo datových schránek.

Hospodářská komora je připravena aplikaci spustit od 1. května. "Neslibujeme, že to bude hned ideální. Proto chceme aplikaci pilotně testovat v květnu ve vybraných provozovnách," řekl Dlouhý. Plně by podle něj mohla fungovat od léta.

Například Český svaz pivovarů a sladoven prosazuje koncept Bezpečné restaurace, kde by platily kromě známých pravidel ohledně rozestupů i principy omezení skupinek zákazníků. "To nejmenší, co může nyní stát udělat, je otevření zahrádek. Lidé se potřebují setkávat. Navíc epidemiologická situace se zlepšuje a s příchodem jarního počasí bude sdružování lidí narůstat na intenzitě. Otevření zahrádek za definovaných hygienických podmínek je rozhodně s ohledem na zdraví obyvatel lepší, než nekontrolovatelné živelné shromažďování," uvedla ředitelka svazu Martina Ferencová.

Nyní mohou být otevřeny jen vybrané obchody jako potraviny, drogerie, lékárny a ze služeb například čistírny, zámečnictví či servisy aut. Nově vytvořený odborný tým nyní podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) připravuje různé scénáře pro uvolnění jednotlivých odvětví. Mezi jednotlivými rozvolňovacími fázemi by podle něj měly být dvoutýdenní rozestupy. "Podle našich dílčích informací by se mělo k rozvolnění přistoupit přespříští pondělí," podotkl Dlouhý.

Témata:  obchody hospodářská komora Vladimír Dlouhý vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 20:54

Počasí aktuálně: Tady v Česku nejvíc chumelí. Kolik zde napadlo sněhu?

Česko zasypal sníh. Úterní srážky přinesly až pět centimetrů nového sněhu, ale hory už hlásí pořádnou bílou nadílku. Krkonoše a Šumava se pyšní více než 70 centimetry, což na začátek prosince slibuje skvělou zimní sezónu. Meteorologové z ČHMÚ odhalili, kde je sněhu nejvíc.

Zdroj: Marek Drtil

Další zprávy

Ceny másla v českých obchodech před koncem roku.

Máslo v akci má smysl hledat. Nic jiného za rok tak moc nezdražilo

Za suroviny na vánoční pečení zaplatí spotřebitelé prakticky stejně jako minulý rok. Balík dvaceti vybraných položek vyjde v průměru na 1 046 korun, což je pouze o 3 koruny více než loni v prosinci. Největší cenový nárůst je patrný při koupi másla, které meziročně zdražilo o více než 60 %, vejce jsou dražší o třetinu. O třetinu levněji lze naopak pořídit kondenzované mléko. Zlevnily také vlašské ořechy, cukr nebo med. Vyplynulo to z předvánoční analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců, kterou zpracovala společnost Česká distribuční.