reklama

Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé zveřejnilo protiepidemické skóre podle upravených parametrů, kdy do hodnoty nově započítává podíl hospitalizovaných s covidem, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici, a přestalo zohledňovat relativní pozitivitu testů. U reprodukčního čísla mírně změnilo jeho bodové ohodnocení.

V úterý byla hodnota PES vypočítaná ještě podle staré metodiky 89 bodů, den před tím 85 a první tři lednové dny 90 bodů ze sta, což bylo dosud nejvyšší číslo.

Další parametry pro výpočet protiepidemického skóre, tedy průměr nakažených na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory, zůstaly i v upraveném výpočtu. Ve dvou nejvážnějších stupních pohotovosti už ministerstvo nezveřejňuje hodnotu indexu pro jednotlivé okresy ani kraje. Podle statistiků se nákaza komunitně šíří napříč celou zemí, a údaje za jednotlivé regiony tak postrádají smysl.

Zjednodušené reprodukčního číslo, která udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se k dnešku mírně snížilo z 1,28 na téměř 1,2. Podle dat ministerstva zdravotnictví se počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel zvýšil o 41 na 1220. Za poslední dva týdny bylo mezi lidmi staršími 65 let v přepočtu na 100.000 obyvatel 1058 nově nakažených, to je o 67 víc než předchozí den. Nový parametr, podíl zachycených nakažených mezi hospitalizovanými, byl zhruba 54 procent. Celkový součet bodů podle nového výpočtu tak dosáhl 86.

V Česku se od konce roku znovu výrazně zhoršuje epidemická situace a podle odborníků se nedá v dohledné době čekat zlepšení. Opatření v zemi odpovídají pátému stupni, kdy mimo jiné nefunguje většina obchodů a služeb, od 27. prosince. Vláda před Vánocemi uvedla, že to tak zůstane minimálně do neděle 10. ledna. Kvůli nepříznivé epidemické situaci a zhoršující se situaci v nemocnicích budou s největší pravděpodobností platit i příští týden. V úterý v Česku přibylo dalších 17.278 případů nemoci covid-19, což znamená rekordní denní nárůst od březnového začátku epidemie v zemi. V nemocnicích je zhruba 7000 nakažených, z toho tisícovka vyžaduje intenzivní péči.

reklama