Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odstranění Koněva: Podle Zemana ubohé, starostu Koláře odepsal jako neschopného

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) prezident Miloš Zeman už před dvěma lety odepsal jako neschopného starostu. Za kompenzaci jeho neschopnosti považuje "směšná a ubohá" gesta jako odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády. Řekl to dnes v rozhovoru v pořadu Press klub na Frekvenci 1.

Radnice šesté městské části nechala na začátku měsíce převézt sochu ruského maršála Koněva ze svého území. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to označil za pobuřující a cynické. Počínání dejvické radnice považuje za porušení bilaterální smlouvy, uvedl.

Zeman prohlásil tento čin za ubohý. "Asi před dvěma lety jsem psal dopis panu starostovi Kolářovi z Prahy 6, protože na území prahy 6 v cestě na letiště jsou dvě nádherné veliké a naprosto zchátralé vily. A nu, pan starosta mně odpověděl, že s tím nemůže nic dělat, tak jsem ho odepsal jako neschopného starostu. (...) Kompenzace své neschopnosti je možná těmito směšnými a ubohými gesty," řekl dnes Zeman.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, zůstane nyní v depozitáři. Později by měla být součástí Muzea paměti 20. století, jehož vznik chystá hlavní město. V Praze 6 byla socha častým terčem vandalů. Loni zastupitelé šesté městské části rozhodli o jejím odstranění a nahrazení památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Zeman potvrdil Putinovi účast na odložených oslavách konce války

Putin tento týden rozhodl o odkladu oslav výročí konce války. Rizika spojená s epidemií koronaviru jsou podle něj příliš vysoká. Oslavy se podle Putina uskuteční v náhradním termínu v letošním roce. V ruských médiích se objevily spekulace, že přehlídka by se mohla konat 24. června, tedy v den, kdy v roce 1945 maršál Georgij Žukov vedl přehlídku na počest vítězství na Rudém náměstí v Moskvě, anebo 3. září, kdy Rusko slaví konec druhé světové války, anebo 7. listopadu jako připomínka historické přehlídky 7. listopadu 1941, kdy vojáci z přehlídky rovnou pochodovali do boje proti Němcům, blížícím se k Moskvě.

"Já jsem přijal pozvání pana prezidenta Putina a předpokládám, že tato slavnost se místo 9. května uskuteční v září. Dává to i logiku, protože v září skončila druhá světová válka, 9. května skončila pouze válka v Evropě," řekl dnes Zeman.

Kreml pozval k účasti na květnových oslavách hlavy 17 států světa včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zatímco Trump avizoval, že nepřijede, Zeman, stejně jako Macron, účast potvrdil.

Český prezident dnes také řekl, že chce osobně poděkovat Si Ťin-Pchingovi za pomoc Číny v boji s pandemií koronaviru. Chtěl by tak učinit na summitu Číny se 17 zeměmi střední a východní Evropy, který se původně měl konat v dubnu, kvůli koronaviru ale byl odložen a zatím pro něj nebyl stanoven náhradní termín.

Témata:  Miloš Zeman Ivan Stěpanovič Koněv prezident ČR Ondřej Kolář Praha Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

14. července 2024 11:03

Čeští politici odsoudili útok na Trumpa: Násilí do politiky nepatří

Čeští politici se stavějí na podporu Donalda Trumpa, který byl v sobotu večer zasažen atentátníkem na volebním mítinku. Někteří z nich vyjádřili šok, jiní útok odsoudili jako zbabělost. Všichni republikánskému kandidátovi přejí brzké uzdravení. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy