Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opata: Česko se nemůže tvářit, že se ho krize na Ukrajině netýká

Aleš Opata
Aleš Opata
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká republika se nemůže tvářit, že se jí krize na Ukrajině netýká. Tamní události náčelník generálního štábu Aleš Opata považuje za důkaz, že svět nebude bezpečné místo. Česko proto potřebuje NATO a modernizovanou armádu.

Za největší nedostatek, které NATO vyčítá české armádě, je podle něj zpoždění budování těžké armády, tedy pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Opata toto zaostávání označil za hazard. Řekl to na dnešním velitelském shromáždění armády.

Náčelník generálního štábu, který by podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) měl v příštích měsících ve své funkci skončit, řekl, že si je jist, že "naše letadlová loď pluje správně". Poukázal na to, že se podařilo splnit většinu priorit, které si stanovil při nástupu do funkce, jako byly například projekty rychlého dopadu nebo dokončení strategických modernizačních projektů. Podle Opaty se nepodařilo dokončit pouze pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Poukázal na to, že i na Ukrajině se ukazuje důležitost těžkých zbraní, kvality zbraní nebo počet vojáků.

Nákup BVP označil za dluh, který bude muset dotáhnout jeho následovník. Opatu to mrzí, vedení armády podle něj do tendru vložilo spoustu energie. Kritizoval také rozhodnutí, které v poslední době omezilo nábor.

Témata:  Aleš Opata Armáda České Republiky Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.