Někteří opoziční politici hovoří o nedělním incidentu v Bělorusku jako o aktu státního terorismu, vyjádřili se tak například zástupci ODS či TOP 09. Předseda Pirátů Ivan Bartoš mluví o narušení integrity Evropské unie, šéf lidovců Marian Jurečka chce v úterý navrhnout reakci Poslanecké sněmovny. Politici to sdělili na twitteru či v tiskových zprávách.
Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.
"Ze strany Běloruska došlo ke státnímu terorismu. Tohle si nesmí nikdo dovolit," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Proti tamnímu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi podle ní musí být zavedeny tvrdé sankce, na místě je i uzavření běloruského vzdušného prostoru.
Za bezprecedentní akt státního terorismu postup Běloruska považuje i místopředseda ODS a někdejší ministr zahraničí či obrany Alexandr Vondra. "Není možné, aby stát donutil přistát soukromé letadlo, které veze cestující uvnitř schengenského prostoru, jen proto, aby se mohl pomstít novináři, který kritizuje poměry ve své zemi. Česká vláda musí jednoznačně oficiálně odsoudit tento čin a na půdě EU iniciovat společný postup a sankce proti Lukašenkově režimu," poznamenal.
O sankcích, možném zákazu běloruské letecké společnosti Belavia v prostoru EU či zákazu přeletů nad běloruským územím hovořil Bartoš. Spuštěno by podle něj mělo být mezinárodní vyšetřování události. Podporu dnes ráno telefonicky vyjádřil litevskému velvyslanci v ČR Laimonasovi Talatkelpšovi.
"Únos Prataseviče z letu mezi Aténami a Vilniusem, dvěma hlavními městy Evropské unie v schengenském prostoru, představuje skandální narušení integrity Evropské unie," sdělil Bartoš.
Jurečka žádá vládu k prosazení tvrdé reakce celé EU vůči Bělorusku. "Navrhnu v úterý také jasnou reakci naší Sněmovny," napsal.
Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že se Lukašenko dopustil teroristického činu a ohrožuje Evropu. Režim v Bělorusku se podle něj stal hrozbou pro tamní občany i mezinárodní bezpečnost.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si na dnešek předvolal běloruského velvyslance, kterému sdělí ostrý protest. Za absolutně nepřijatelný akt záležitost označil premiér Andrej Babiš (ANO).
Na dnešním summitu se budou věci věnovat také premiéři a prezidenti zemí EU. "ČR postup běloruského režimu odsuzuje, považuje jej za naprosto nepřijatelný a bude prosazovat silnou společnou reakci EU," uvedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.
"Plně podporujeme pozici České republiky na summitu EU ve věci faktického únosu civilního letadla v Bělorusku," napsal na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Témata: Markéta Adamová, Ivan Bartoš , Bělorusko
Související
27. července 2021 18:18
19. května 2021 17:59
1. května 2021 15:50
27. dubna 2021 12:36
22. dubna 2021 17:01
2. dubna 2021 13:03