Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře je ve fázi uzdravování. Lékaři plánují testovat jeho spontánní plicní ventilaci bez přístrojů.
Novinářům to dnes řekl vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Balík.
"My doteď nevíme, jestli remdesivir byl to zásadní, co mu pomohlo. Máme ukazatele, které ukazují, že se jedná o komplexní úzdravu, a k léku se tolik neupínáme," řekl Balík.
Třiapadesátiletému pražskému taxikáři byl experimentální lék remdesivir podáván nitrožilně po dobu deseti dnů. Léčba remdesivirem byla ukončena ve čtvrtek. Pacient je nyní podle ošetřujícího lékaře stále na plicní ventilaci, ovšem už ve fázi rehabilitace a uzdravování se.
Pacient je jediným v Česku, kterému americká firma Gilead schválila podání léku. Nemocnice musela získat lék přímo od firmy, která ho vyrobila, na základě žádosti popisující jeho stav. Muž byl do VFN převezen 15. března ve velmi vážném stavu z Thomayerovy nemocnice. V Thomayerově nemocnici byl hospitalizován od úterý 10. března pro celkové zhoršení zdravotního stavu. Léčen byl na zápal plic, který potvrdil rentgen. Později se však u pacienta objevily potíže s dechem, a proto byl proveden test na přítomnost koronaviru, který jej potvrdil. I přes přeložení na JIP podle mluvčího Thomayerovy nemocnice v Praze Petra Sulka v důsledku onemocnění COVID-19 selhaly plíce, a tak byl převezen do VFN. Tam jej lékaři napojili na mimotělní oběh ECMO, který mu do krve dodával kyslík. Lék remdesivir mu začali podávat od 24. března. V době podávání léku už přístroj, který mu okysličoval plíce, přestal potřebovat.
Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Lék je podle Balíka stále k dispozici pro těhotné ženy a děti a mladistvé do 18 let. Osoby ve vážném stavu s respiračním selháním z této skupiny o něj můžou přes web firmy Gilead zažádat. S výjimkou pacienta ve VFN však dalším českým pacientům lék společnost neschválila.
Lidí ve vážném stavu, tedy na umělé plicní ventilaci, je nyní ve VFN šest. "Péče je individualizovaná podle typu postižení," řekl Balík. Pacientům jsou podávány například imunomodulující antibiotika či experimentální přípravek hydroxichlorochin. Ten dostávají i nakažení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
Ve VFN je v současnosti hospitalizováno na intenzivní péči 18 pacientů s onemocněním COVID-19, dalších 31 lidí je zatím podezřelých na nákazu. "V tuto chvíli uvolňujeme kapacity na čtyřech klinikách pro pacienty s nemocí COVID-19 a postupně jim chceme vyčlenit celý pavilon A6," řekl dnes ředitel VFN David Feltl. Doplnil, že nemocnice ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy nyní testuje na nákazu koronavirem zaměstnance i všechny pacienty, které VFN přijme na lůžko.
V nemocnicích je podle aktuálních dat 340 lidí nakažených novým typem koronaviru, 72 z nich potřebuje intenzivní péči. Pacientům většinou podávají jen léky, které mírní jejich příznaky, například kašel nebo horečku.
Témata: Praha, pacienti, léky, koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
9. ledna 2025 7:04
7. ledna 2025 12:03
7. ledna 2025 7:02
4. ledna 2025 11:28
1. ledna 2025 0:29
24. prosince 2024 16:08