reklama

Ve FN Ostrava zabíjel takzvaný tichý střelec, řekl ČTK ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Bez varování začal střílet na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance mezi 07:00 až 07:30. Podle ředitele postřelil devět lidí, šest jich zemřelo. Šlo o pacienty, nejsou mezi nimi lékaři nebo zdravotní sestry. Na briefingu před nemocnicí poté Havrlant uvedl, že dva další lidé byli zraněni. Jeden se ještě operuje, další je ve vážném stavu po operaci.

Podle ředitele nemocnice všichni návštěvníci polikliniky už byli evakuováni a pečují o ně preventisté. "Poliklinika je uzavřená, prohledává se jestli tam ještě před tím útočníkem není nějaký člověk schovaný," uvedl Havrlant. Lidé v lůžkové části jsou pod kontrolou a začíná provoz na operačních sálech. Nemocnice si ale nechává na sálech rezervu, kdyby se nějaký pacient ještě objevil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) svolal kvůli střelbě v Ostravě krizový štáb. Chystá se jet na místo neštěstí, které si vyžádalo zatím šest obětí. Je v kontaktu s ředitelem ostravské nemocnice. "Děkuji policii a pracovníkům nemocnice za jejich práci na místě," napsal ČTK. Nyní je podle něj klíčové, aby byl pachatel co nejdříve dopaden.

Doplnil, že s cílem podpořit bezpečnost v českých nemocnicích vypsalo ministerstvo loni dotační program na zvýšení ochrany takzvaných měkkých cílů v resortu. Letos v něm rozdělilo 32 korun milionů zejména na analýzy a bezpečnostní studie nemocnic. Do roku 2021 plánuje ministerstvo v programu rozdělit celkem 96 milionů korun.

reklama