Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel věří ve vyšší účast než v prvním kole, apeloval na lidi, aby volili

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kandidát na prezidenta Petr Pavel věří, že účast ve druhém kole prezidentské volby bude vyšší než v kole prvním. Je podle něj potřeba apelovat na voliče, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak bude Česko do budoucna vypadat. Pavel to dnes řekl novinářům na odpolední tiskové konferenci.

"Je zřejmé, že nevyhrávají průzkumy. Volby vyhrávají hlasy ve volbách, je potřeba apelovat na lidi, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak tato země do budoucna bude vypadat," uvedl. "A já si myslím, že tenhle apel nachází poměrně silnou odezvu a věřím tomu, že ta účast bude ještě silnější než v prvním kole," doplnil.

Pavel také poznamenal, že si k jejímu konci začíná kampaň užívat. Souhlasil s novinářským dotazem, že jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) v dnešní debatě na serveru Novinky.cz působil unaveně. Nemyslí si ale, že by mu Babiš "udělal takovou radost" a z voleb odstoupil.

Pavel v pondělí a v úterý zrušil kvůli nemoci setkání s voliči. Dnes odpoledne uspořádal závěrečnou akci kampaně na pražském Staroměstském náměstí. Nešlo podle něj o akci pouze pro Pražany, ale i pro lidi z dalších míst republiky. Počítá také s účasti v televizních debatách dnes na CNN Prima News a ve čtvrtek v televizi Nova i s páteční závěrečnou diskusí v Českém rozhlase.

Finalisté volby měli do půlnoci z úterý na středu zveřejnit údaje o lidech, kteří jim poskytli dary pro volební kampaň. Tým Pavla na jeho webu zveřejnil více než stostránkový seznam dárců. Za obě kola vyčerpal celý padesátimilionový limit. Dary, které přišly nad toto maximum, podle zákona převede na dobročinné účely, uvedl na webu.

Podle předsedy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Františka Sivery Pavlův tým, stejně jako v prvním kole, nezveřejnil všechny potřebné údaje o dárcích. Úřad proto bude věc prověřovat a Pavlovi hrozí, že s ním zahájí správní řízení.

Pavel novinářům řekl, že jeho tým nemá žádný nástroj, jak dárce tlačit k tomu, aby poskytli všechny údaje. Poznamenal, že dárcům sdělili, jaké informace potřebují. Věří, že při případném řízení potřebné informace pošlou. Sivera řekl, že kandidát má za úkol vědět o dárci vše, jinak dar nemůže použít.

Hnutí ANO, které platí kampaň Babišovi, uvedlo, že pro druhé kolo nepřijalo od třetích osob žádné peněžité dary. Lidem, kteří peníze předsedovi hnutí na účet poslali, je vrátili s poděkováním zpět. Haléřové platby doprovázené hanlivými vzkazy hnutí odvedlo do státního rozpočtu. Zároveň ANO zveřejnilo seznam lidí, kteří propůjčili pro první i druhé kolo plochy pro vyvěšení banneru. Mezi prvním a druhým kolem ANO poslalo Babišovi na kampaň 2,6 milionu korun, vyplývá z jeho účtu.

Témata:  prezidentské volby 2023 Petr Pavel

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy