reklama

"U lidí vyššího věku jsou dnes Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence běžnou zdravotní komplikací. Sociální služby a domovy pro seniory by s tím měly počítat. Ne vždy jsou však na tento typ klientů připraveny," uvedla ombudsmanka Anna Šabatová. Vychází ze zkušeností a poznatků posledních 13 let, kdy navštívila 149 zařízení pro seniory a 18 léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Problémem je podle ní například nedostatek soukromí, někdy i při hygieně nebo ošetřovatelských úkonech. Pozornost je však podle ombudsmanky nutné věnovat i používání opatření omezujících pohyb. U neklidných stavů pacientů s demencí je podle ní třeba hledat příčiny a snažit se je odstraňovat.

V praxi se však ombudsmanka setkala i s případy, kdy vzniklo podezření, že tlumící léky byly podávány právě k zabránění pohybu klientů.

Nedostatky shledala ombudsmanka i v zajištění výživy. Podle ní někde není dostatečně sledovaný a vyhodnocovaný příjem stravy a tekutin. Zařízení pro seniory podle ombudsmanky také stále trpí nedostatečným uzpůsobením prostředí klientům s demencí. Prostory podle ní někdy nejsou dostatečně vybaveny prvky, které by jim usnadnily bezpečný pohyb a orientaci. V některých sociálních službách také chybí nezávislé přezkoumání stížností.

"Už několik let voláme po zřízení nezávislého stížnostního mechanismu v sociálních službách. Ani blízcí seniorů v zařízení, pokud mají podezření na špatné zacházení, nemají kam si účinně stěžovat tak, aby se jejich stížností někdo nezávislý zabýval a prověřil ji. Považuji to za dlouhodobý dluh, který má společnost vůči křehkým seniorům," uvedla ombudsmanka.