Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peklo v domovech důchodců? Šabatová zjistila otřesné věci

Stáří, ilustrační fotografie
Stáří, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery. Problémem v zařízeních pro tyto klienty je podle ní například nedostatek soukromí, zajištění patřičné výživy či vybavení prostor, které nejsou dostatečně uzpůsobené klientům s demencí.

"U lidí vyššího věku jsou dnes Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence běžnou zdravotní komplikací. Sociální služby a domovy pro seniory by s tím měly počítat. Ne vždy jsou však na tento typ klientů připraveny," uvedla ombudsmanka Anna Šabatová. Vychází ze zkušeností a poznatků posledních 13 let, kdy navštívila 149 zařízení pro seniory a 18 léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Problémem je podle ní například nedostatek soukromí, někdy i při hygieně nebo ošetřovatelských úkonech. Pozornost je však podle ombudsmanky nutné věnovat i používání opatření omezujících pohyb. U neklidných stavů pacientů s demencí je podle ní třeba hledat příčiny a snažit se je odstraňovat.

V praxi se však ombudsmanka setkala i s případy, kdy vzniklo podezření, že tlumící léky byly podávány právě k zabránění pohybu klientů.

Nedostatky shledala ombudsmanka i v zajištění výživy. Podle ní někde není dostatečně sledovaný a vyhodnocovaný příjem stravy a tekutin. Zařízení pro seniory podle ombudsmanky také stále trpí nedostatečným uzpůsobením prostředí klientům s demencí. Prostory podle ní někdy nejsou dostatečně vybaveny prvky, které by jim usnadnily bezpečný pohyb a orientaci. V některých sociálních službách také chybí nezávislé přezkoumání stížností.

"Už několik let voláme po zřízení nezávislého stížnostního mechanismu v sociálních službách. Ani blízcí seniorů v zařízení, pokud mají podezření na špatné zacházení, nemají kam si účinně stěžovat tak, aby se jejich stížností někdo nezávislý zabýval a prověřil ji. Považuji to za dlouhodobý dluh, který má společnost vůči křehkým seniorům," uvedla ombudsmanka.

Témata:  Anna Šabatová senioři důchodci

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.