Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plán UNHCR počítá s potřebou 1,8 mld. Kč na pomoc ukrajinským uprchlíkům v ČR

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Regionální plán reakce na ukrajinskou uprchlickou krizi pro Českou republiku, který vytvořil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), počítá s potřebou 81,6 milionu dolarů (zhruba 1,8 miliardy korun) pro letošní rok na zajištění pomoci pro uprchlíky před válkou na Ukrajině.

Dokument dnes představili zástupci UNHCR na ministerstvu zahraničí, kde šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) přijal zástupce dárců a pomáhajících nevládních organizací.

Na podpoře by se měly podílet orgány OSN působící v ČR, a to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) 14 miliony dolarů, Dětský fond OSN (UNICEF) 32,6 milionu, UNHCR téměř 15 miliony a Světová zdravotnická organizace (WHO) téměř 20 miliony dolarů.

Největší částka by měla jít do zajištění základních potřeb (32,3 milionu dolarů) a na zdravotní péči a výživu (24 milionů dolarů). Zhruba deset milionů dolarů má být vyčleněno na ochranu a na živobytí a sociálně-ekonomické začleňování, pět milionů na vzdělávání a zhruba 600.000 dolarů na logistiku, telekomunikace a operační podporu.

Mezi strategické cíle České republiky podle plánu patří zabezpečení nediskriminačního přístupu uprchlíků k ochraně a podpoře včetně práv spojených s dočasnou ochranou či dostupné sociální a ekonomické příležitosti. Dále to, aby uprchlíci se specifickými potřebami měli nadále přístup k cílené podpoře a pomoci a také posilování sociální soudržnosti mezi uprchlíky a místními obyvateli.

Zmocněnkyně pro lidská práva a národní koordinátorka pro adaptaci a integraci uprchlíků Klára Šimáčková Laurenčíková na ministerstvu řekla, že jednou z výzev pro Ukrajince je jazyková bariéra. Proto je nutné jim zajistit přístup ke kurzům. Za důležité považuje také zajištění odpovídajícího bydlení a posílit podporu mladistvým a více je motivovat k navštěvování škol.

Česko udělilo od invaze Ruska na Ukrajinu, která začala před rokem, lidem z Ukrajiny téměř 500.000 víz k ochraně, většinou ženám a dětem. Přesný počet uprchlíků v Česku není znám, poslední odhady hovořily o zhruba 300.000. O roční prodloužení dočasné ochrany v České republice do konce března 2024 dosud požádalo 271.000 lidí, řekl v neděli v České televizi vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Témata:  uprchlíci UNHCR Jan Lipavský

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy