reklama

Dokument dnes představili zástupci UNHCR na ministerstvu zahraničí, kde šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) přijal zástupce dárců a pomáhajících nevládních organizací.

Na podpoře by se měly podílet orgány OSN působící v ČR, a to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) 14 miliony dolarů, Dětský fond OSN (UNICEF) 32,6 milionu, UNHCR téměř 15 miliony a Světová zdravotnická organizace (WHO) téměř 20 miliony dolarů.

Největší částka by měla jít do zajištění základních potřeb (32,3 milionu dolarů) a na zdravotní péči a výživu (24 milionů dolarů). Zhruba deset milionů dolarů má být vyčleněno na ochranu a na živobytí a sociálně-ekonomické začleňování, pět milionů na vzdělávání a zhruba 600.000 dolarů na logistiku, telekomunikace a operační podporu.

Mezi strategické cíle České republiky podle plánu patří zabezpečení nediskriminačního přístupu uprchlíků k ochraně a podpoře včetně práv spojených s dočasnou ochranou či dostupné sociální a ekonomické příležitosti. Dále to, aby uprchlíci se specifickými potřebami měli nadále přístup k cílené podpoře a pomoci a také posilování sociální soudržnosti mezi uprchlíky a místními obyvateli.

Zmocněnkyně pro lidská práva a národní koordinátorka pro adaptaci a integraci uprchlíků Klára Šimáčková Laurenčíková na ministerstvu řekla, že jednou z výzev pro Ukrajince je jazyková bariéra. Proto je nutné jim zajistit přístup ke kurzům. Za důležité považuje také zajištění odpovídajícího bydlení a posílit podporu mladistvým a více je motivovat k navštěvování škol.

Česko udělilo od invaze Ruska na Ukrajinu, která začala před rokem, lidem z Ukrajiny téměř 500.000 víz k ochraně, většinou ženám a dětem. Přesný počet uprchlíků v Česku není znám, poslední odhady hovořily o zhruba 300.000. O roční prodloužení dočasné ochrany v České republice do konce března 2024 dosud požádalo 271.000 lidí, řekl v neděli v České televizi vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).