Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po pozitivním testu žáka nebude smět chodit do školy celá třída kromě očkovaných

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

Po pozitivním testu žáka na covid-19 nebude smět chodit do školy celá třída či skupina, výjimku mají očkovaní a ti, kteří nemoc prodělali. Reálně se ale pravidlo uplatní až po třetím testu ve čtvrtek 9. září, děti spolu musí být dva dny, uvádí manuál MŠMT k provozu škol.

Školy musí do dnešní půlnoci počty pozitivních nahlásit ministerstvu zdravotnictví. V plánu je testování třikrát - ve středu 1. září, v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Většina škol využívá pro testování antigenní samotesty, zhruba 200 z více než 4000 testy PCR. Děti, které jsou dva týdny po dokončeném očkování nebo 180 dní po nemoci, se testovat nemusí.

Do karantény se tak celá třída může dostat nejdříve koncem příštího týdne. "V praxi se bude jednat fakticky v případě AG testů pouze o testování 9. září, protože u prvního testu a testu 6. září nebude splněna podmínka, že spolu děti nebo žáci byli v předcházejících dvou dnech," uvádí manuál MŠMT.

Do školy se mohou vrátit až v případě, že pozitivní test spolužáka nebude potvrzený nebo sami budou mít negativní test. Nárok na distanční výuku mají žáci pouze v případě, že je v karanténě alespoň polovina třídy nebo výukové skupiny.

Výsledky testů musí školy hlásit ministerstvu zdravotnictví ještě v den testování, případně v den obdržení výsledků u PCR testů. "Hlášení obsahuje minimálně kontaktní osobu, typ testu, celkový počet testovaných osob, počet osob s pozitivním výsledkem testu, počet osob s negativním výsledkem testu a počet neprůkazných testů," uvádí materiál.

Pozitivní samotest ze školy musí ještě potvrdit PCR test, u dětí s příznaky stačí i zdravotníkem provedený test antigenní. Nařídí ho ho praktický lékař dítěte, kterému má žák či jeho rodiče povinnost pozitivní výsledek nahlásit.

Pokud je pozitivní test žáka potvrzen, musí škola seznam dětí, které byly v posledních dvou dnech ve stejné třídě či skupině, předat krajské hygienické stanici. Doklady musí uchovávat ještě 30 dní po skončení platnosti mimořádného opatření, které testování ve školách nařizuje.

V případě, že rodiče testování dítěte odmítnou, musí žák používat respirátor, pokud není možné dodržet rozestupy alespoň 1,5 metru. Dětem mladším 15 let stačí chirurgická rouška. Výjimku může stanovit ošetřující dětský lékař. Neotestované děti také nesmějí cvičit v tělocviku, zpívat, a pokud je to organizačně možné, musí mít vyhrazené vlastní sociální zařízení.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 školství

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.