Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Jurečky bude vláda o maximální výši solidárního příspěvku ještě jednat

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předpokládá, že vláda ve středu rozhodne o solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe doma či ve svých volných bytech ubytovávají uprchlíky. Šéf resortu připustil, že by se navrhovaná maximální částka 9000 korun na domácnost na měsíc mohla ještě zvýšit. Ministři o tom budou znovu jednat. Jurečka to dnes řekl novinářům. Na dotaz, zda by strop mohl činit třeba 12.000 korun měsíčně, ministr odpověděl, že by si to uměl představit.

Se solidárním příspěvkem počítá zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků, který začal dnes platit. Částku, podmínky a standard ubytování i vyplácení peněz upraví vláda ve svém nařízení, které připraví ministerstvo práce. Předpis zatím nezveřejnilo. Podle Jurečky se o částkách bude ještě jednat. Vláda se přitom už minulý týden dohodla na tom, že by pronajímatelé na ubytovanou osobu měli dostávat 3000 korun na měsíc, nejvýš ale celkem 9000 korun. Někteří experti to kritizovali. Podle nich by se měla částka lišit podle ubytování v pokoji či bytě a strop by měl být vyšší.

"Umím si představit, že se ještě ve středu na vládě můžeme rozhodnout, že strop by mohl být například 12.000 korun. Ještě o tom budeme jednat," odpověděl na dotaz o případné maximální částce 12.000 korun Jurečka. Uvedl, že sám by se klonil k vyšší částce, než byl dosavadní návrh. Podle ministra by podpora od státu měla přispět na srovnání části nákladů a ocenit "dobré srdce" a pomoc lidí. "Nechci, aby to bylo obráceně - že pomáháme proto, že za to dostáváme peníze," dodal šéf resortu práce.

Požadavky na kvalitu ubytování stanoví vládní nařízení. Podle Jurečky budou platit obecné standardy pro bytové prostory. Peníze se neposkytnou do nemovitostí, které se nedají považovat za zkolaudovaný byt či dům, dodal ministr. V návrhu nařízení nepočítá s tím, že by se lišila částka za osobu za ubytování v pokoji a za bydlení v celém bytě. "Chceme, aby to bylo co nejjednodušší. Nemáme ambici rozlišovat, zda člověk bydlí v několika pokojích či v bytě. Proces administrace by to komplikovalo," zdůvodnil Jurečka. Předpokládá, že vláda nařízení ve středu schválí. Připustil, že by kabinet mohl parametry v případě potřeby po měsíci či dvou upravit.

Úřady práce by měly začít solidární příspěvek vyřizovat podle ministra až v dubnu za pár týdnů, nyní jsou úředníci zahlceni jinými žádostmi. Podpora na ubytování by se měla vyplácet zpětně i za březen.

Celkový počet lidí, které válka do středy vyhnala z domovů, odhaduje OSN na 9,56 milionu. Dalších 2,2 milionu lidí údajně odchod zvažovalo.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata:  uprchlíci Marian Jurečka

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 18:30

Banán přilepený lepící páskou se prodal za neuvěřitelnou částku

Provokativní umělecké dílo Maurizia Cattelana, které zobrazuje banán přilepený k zdi lepící páskou, bylo v New Yorku vydraženo za ohromujících 6,2 milionu dolarů (131 milionů korun), což je čtyřikrát více, než činily předběžné odhady. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy