Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podpisy pro hlasování o nedůvěře odevzdány, poslanci se sejdou ve čtvrtek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Schůze Sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě se uskuteční ve čtvrtek od 09:00, poslanci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a hnutí STAN dnes odevzdali předsedovi dolní komory potřebné podpisy ke svolání mimořádného jednání. Na tiskové konferenci stran to řekl první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Kabinet zatím nemá zajištěnou podporu.

Prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá menšinový kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb. Komunisté, kteří do dubna vládu tolerovali, se o postoji rozhodnou až ve čtvrtek.

Pokud KSČM oznámila, že už nechce kabinet podporovat, měla vláda sama Sněmovnu o důvěru požádat, míní Stanjura. Pokud se tak nestalo, je podle něj povinností demokratické opozice svolat schůzi k hlasování o nedůvěře. S KSČM zástupci pěti stran nejednali.

Mezi důvody, proč by kabinet nadále neměl mít důvěru, zástupci opozice zmiňovali střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), nezvládnutou koronavirovou pandemii nebo nezajištění jasné podpory spojenců kvůli kauze Vrbětice. Podle předsedy STAN Víta Rakušana vláda na lidi prosazuje přísnost, ne však na sebe, což dokládal například tím, že vládní protikoronavirová nařízení několikrát zrušily soudy.

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, bylo by podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše namístě jednání zástupců všech stran se Zemanem o dalším fungování dolní komory, zejména v legislativní rovině.

Vláda, která by neměla důvěru garantovanou Sněmovnou, musí podle něj daleko obezřetněji postupovat ve svých návrzích týkajících se personální politiky a dalších důležitých rozhodnutí. Babiš by podle Bartoše musel jednat se stranami ve Sněmovně, včetně opozičních.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.