Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

"Šetření je ve finální fázi," uvedl Rakušan v pořadu. Podle informací ČT by měl být případ uzavřen v půlce května se závěrem, že za explozi jsou zodpovědní agenti ruské tajné služby GRU. Konkrétní obvinění ale nejspíš nepadnou. 

Vicepremiér také pochválil reakci tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO), která informovala o zjištěních Bezpečnostní informační služby. Podle Rakušana se následně podařilo vyloučit ruskou společnost Rosatom z výběrového řízení na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. 

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav.

Předloni v dubnu tehdejší premiér Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch. Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.

Témata:  výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Vít Rakušan Policie ČR Rusko

Aktuálně se děje

22. května 2024 11:04

Běloruské úřady provedly razie, zkonfiskovaly majetek stovek opozičních aktivistů

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy