reklama

Podle ukrajinských vyšetřovatelů měli ruští agenti také na svědomí explozi skladu zbraní ve městě Svatove v Luhanské oblasti na Ukrajině. Teťjana Sapjanová, poradkyně šéfa ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování (SBI), uvedla, že bylo obviněno několik příslušníků ruských tajných služeb.

Mezi nimi byl Alexej Ďumin, někdejší osobní strážce ruského prezidenta Vladimira Putina, který v letech 2013 až 2015 vedl jednotky pro speciální operace ruské vojenské rozvědky GRU, a také Andrej Averjanov, velitel elitní jednotky GRU 29155.

Sapjanová uvedla, že Averjanov je nyní členem kruhu osob, kteří jsou Putinovi nejbližší, a často se objevuje na oficiálních akcích na nejvyšší úrovni.

Ukrajinská strana obvinila více než 25 organizátorů a pachatelů sabotážních akcí, včetně příslušníků Averjanovy elitní jednotky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina, které čeští vyšetřovatelé považují za strůjce vrbětických explozí.

Sapjanová tvrdí, že společné vyšetřování s českými kolegy došlo k závěru, že "to byli ruští sabotéři, kdo vyhodili do povětří vojenský sklad" ve Vrběticích, přičemž Miškin a Čepiga hráli klíčovou roli.

Podle ukrajinských úřadů prováděli ruští agenti sabotáže na území Ukrajiny i v Evropské unii, a proto jsou dalších 50 příslušníků GRU podezřelých ze zapojení do těchto akcí.

Ukrinform cituje poradkyni šéfa SBI, která uvedla, že poskytnou EU a dalším partnerům informace o všech identifikovaných operativcích GRU, aby mohli ověřit, zda se v současnosti nacházejí na jejich území a podílejí se na dalších sabotážních akcích.