reklama

"V úterý na schůzi výboru budeme okruhy otázek upřesňovat. Já budu navrhovat, abychom se zajímali o vývoj bezpečnosti v Evropě ve vztahu k působení Ruska a Číny. Dále o obranu demokratických zemí před působením hybridních hrozeb a o americké představy spolupráce s Evropou a vývoj možností multilaterální diplomacie. A o posílení spolupráce mezi ČR a USA," uvedl Fischer.

Pompeo se ve středu sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a budou mluvit o společných zájmech v zahraniční politice.

Následně americký ministr vystoupí s projevem na plénu Senátu k senátorům, poslancům, zahraničním diplomatům a dalším hostům. Poté přijde na řadu debata moderovaná Fischerem.

Fischer dnes v České televizi uvedl, že Pompeoovo vystoupení v horní komoře Parlamentu považuje za velkou čest pro Senát. "Pro Senát je to vyznamenání, protože jsme se zabývali i velkými tématy světové politiky a bezpečnosti, naše usnesení mívala velkou odezvu ve světě a také ve Spojených státech. Já to beru také jako vyjádření podpory," řekl.

Pompeo dorazí do Česka v úterý, kdy se v Plzni setká s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a kromě bilaterálního jednání si i připomenou 75. výročí osvobození západočeského města americkou armádou. Ve středu amerického ministra kromě vystoupení v Senátu čeká i jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s prezidentem Milošem Zemanem. Podle americké diplomacie chce Pompeo v Praze jednat o spolupráci v jaderné energetice a o "snahách o obranu před neblahým jednáním Ruska a komunistické Číny".

reklama