Sněmovna zvolila dnes do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý. Výsledky druhého kola tajné volby oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).
Poslanci vybírali členy rady ze šestice kandidátů. Neuspěli psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma.
Ke zvolení bylo dnes nutných 97 poslaneckých hlasů. Lipovská jich obdržela 114, Matocha 108 a Veselý 111. Douda získal 60 hlasů, Holý 72 a Klíma 70. V březnovém prvním kole volby poslanci vybrali do 15členné televizní rady rady někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra.
Za začátek konce nezávislé veřejnoprávní televize označil výsledek dnešní volby předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nese za to stoprocentní plnou odpovědnost sociální demokracie," uvedl. Jako menší vládní strana podle něho mohla takovému výsledku zabránit. Místopředseda klubu ČSSD Ondřej Veselý reagoval, že sociální demokracie nemá páku na to, aby za někým šla za volební plentu a říkala mu, koho zaškrtnout.
Poslanec STAN Petr Gazdík mluví o politizaci Rady ČT. "Ve stínu vykrádání obecních rozpočtů dnes demagogická část politického spektra definitivně ovládla kontrolu veřejnoprávních médií. Považuji to za alarmující stav a ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie," sdělil v tiskové zprávě.
Lipovská, Matocha a Xaver do Rady ČT? Vládní koalice s komunisty a SPD možná chce veřejnoprávní televizi - ale jedině na oprati! Jinak by nevolili i člověka, který chce ČT dokonce i zrušit. Ať žije Faltýnek TV!
— Petr Gazdík (@petrgazdik) May 27, 2020
Piráti se obávají ohrožení objektivity zpravodajství. "Pokud by zvolení radní nejednali odborně a nestranně, může být ohrožena objektivita zpravodajství. Vyvážené politické debaty se mohou stát minulostí," uvedl v tiskové zprávě pirátský poslanec Tomáš Martínek.
"V Radě ČT mají sedět kompetentní odborníci, kteří budou chránit nezávislost veřejnoprávních médií. Takové lidi jsme s Piráty podporovali. Bohužel rada bude doobsazena lidmi na základě výsledků nedůstojného politického handlu. O to víc budeme hlídat její činnost," napsal na twitteru pirátský předseda Bartoš.
"Vnímám právě proběhlou volbu členů Rady České televize jako vážné ohrožení svobody, nezávislosti, objektivity a vyváženosti fungování veřejnoprávního média," řekla na tiskové konferenci místopředsedkyně sněmovního volebního výboru Miroslava Němcová (ODS). Část kandidátů by podle ní bezpochyby vyhověla požadavkům na radní lépe než ti, kteří byli dnes zvoleni. Podle ní byli členové zvoleni poslanci ANO, KSČM a SPD. Sociální demokracie zůstala stranou, zásadní ale je, že to nebyla její priorita a nevyvolala kvůli tomu koaliční jednání, řekla Němcová.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou nově zvolení členové rady "těmi, kteří v mnoha svých výrocích v minulosti potvrdili, že nejsou zastánci nezávislé objektivní žurnalistky." Smyslem veřejnoprávních médií je podle ní také kontrola moci, politiků a je podle ní nutné, aby nadále fungovala investigativní žurnalistika. Kritizovala za volbu ANO, SPD, KSČM a poslance hnutí Trikolóra, kteří podle ní nemají zájem na kontrole, jasné kritice a oponentuře.
Poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková na twitteru uvedla, že má upřímnou radost, že dnes vyhrál rozum.
Kontroverze v minulosti vzbudila kandidatura Lipovské, kterou nominovala Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů a vedení České křesťanské akademie české biskupy vyzvaly, aby návrh stáhli v souvislosti s tím, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Kardinál Dominik Duka tehdy v reakci uvedl, že ekonomická odbornost Lipovské může být pro televizní radu prospěšná a že případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou jejich službu zkvalitnit.
Podle mediálního experta Jana Potůčka složení rady opět kopíruje rozložení sil ve Sněmovně, tedy vedou příznivci ANO. "Zkomplikuje to vztah Rady ČT a generálního ředitele Petra Dvořáka. Očekávám řadu zbytečných útoků a slovíčkaření. Pravděpodobně bude také těžší schvalování rozpočtu ČT," řekl ČTK. Již loni na podzim rada Dvořákovi uložila hledat v rozpočtu úspory. Letošní rozpočet pak po několikerém projednávání schválila až v únoru. Příjmy a výdaje klesly o 200 milionů na 6,76 miliardy Kč.
Sněmovna vybírala členy Rady České televize za šestici lidí, kterým skončil mandát 26. března. Jednalo se o bývalého předsedu Jana Bednáře a řadové členy Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivanu Levou a Vlastimila Venclíka. Bednář, Beniak, Dostál, Hauser a Venclík se ucházeli o pozici v televizní radě i nyní, volební výbor je ale už dřív do finálního klání neposlal.
Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.
Témata: Česká televize, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Hana Lipovská , Miroslav Kalousek, Petr Gazdík, Miroslava Němcová, Ivan Bartoš
Související
25. prosince 2024 11:37
19. prosince 2024 14:52
12. prosince 2024 12:55
11. prosince 2024 13:08
6. prosince 2024 9:11
3. prosince 2024 9:31