Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci řeší návrh na zavedení korespondenční volby

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Korespondenční volba nepředstavuje revoluční akt, prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na středečním sněmovním jednání, kde se řeší návrh vládní koalice na její zavedení. Jiného názoru je opozice v čele s Andrejem Babišem (ANO). Podle expremiéra by Češi žijící v zahraničí měli jezdit odevzdat hlas ve volbách do Česka.

"Korespondenční volba není žádným revolučním instrumentem," řekl Rakušan, podle kterého by opravdu revoluční změnou bylo zavedení internetových voleb. Vicepremiér připomněl, že Česko je jednou z posledních členských zemí Evropské unie, které neumožňují hlasování poštou.

Ministr vnitra označil projednávanou úpravu za evoluci a věc zdravého rozumu. Argumentoval také tím, že příklady z ostatních států ukazují, že je v souladu s ústavou. Koaliční návrh je podle jeho slov konzervativní a obsahuje pojistky pro zabezpečení volby.

Expremiér Babiš naopak navrhl jinou úpravu. Podle předsedy hnutí ANO by totiž občané žijící v zahraničí měli jezdit volit do Česka. "Ani ne na tu ambasádu, měli by přijít domů přece, kde se narodili, a jít hrdě k volbám a odvolit," vysvětlil změnu svého postoje ke korespondenční volbě. ANO k ní totiž dříve zaujímalo kladné stanovisko.

Poslanci hned ve středu ráno rozhodli, že o zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí bude možné jednat i přes noc na čtvrtek.

Česko je jednou ze čtyř členských zemí EU, jejíž občané nemohou využít korespondenční volbu ze zahraničí. Dalšími jsou Francie, Chorvatsko a Malta. Francouzi ovšem mohou od roku 2020 volit z ciziny přes internet.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Andrej Babiš Vít Rakušan volby

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy