Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povinná covidová izolace skončila, nakažení ale stále mají zůstávat doma

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnou sedmidenní izolaci po pozitivním testu na covid-19, která platila více než tři roky. Lékaři a hygienici ale mohou stále nařídit izolaci v individuálních případech, například při vyšším riziku nákazy v zaměstnání.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby lidé nakažení koronavirem i po zrušení povinné izolace zůstali doma a vyhýbali se kontaktu se staršími nebo chronicky nemocnými jedinci.

Resort také doporučuje udržování rozestupů a časté mytí rukou nebo větrání. "Pokud máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte na nezbytné minimum kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři a osoby s chronickým onemocněním, abyste zabránil šíření onemocnění, například v pracovních nebo dětských kolektivech," píše ministerstvo.

Doporučuje také, aby nakažení využívali práci z domova. Počty nemocných totiž nejsou sice na takových úrovních, jako během nejtěžších týdnů pandemie, přesto nejsou ani úplně malé. Týdne se covidem stále nakazí více než tisíc lidí a v nemocnicích je aktuálně zhruba 300 pacientů.

Covid-19 je onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil v prosinci 2019 v čínském městě Wuhan a následně se rychle rozšířil po celém světě, což vyústilo v pandemii. Covid-19 se šíří kapénkovou infekcí a projevuje se řadou příznaků, jako jsou horečka, kašel, únava a bolest svalů. U některých lidí může způsobit vážné komplikace, včetně pneumonie a selhání orgánů, a může vést až k úmrtí.

K prevenci šíření covidu-19 se doporučuje dodržování hygienických opatření, jako jsou časté mytí rukou, nošení roušek, udržování sociální distanční vzdálenosti a omezení cestování. K dispozici jsou také vakcíny proti covidu-19, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění a ochránit jednotlivce a komunity.

Témata:  COVID-19 koronavirus Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy