Ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnou sedmidenní izolaci po pozitivním testu na covid-19, která platila více než tři roky. Lékaři a hygienici ale mohou stále nařídit izolaci v individuálních případech, například při vyšším riziku nákazy v zaměstnání.
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby lidé nakažení koronavirem i po zrušení povinné izolace zůstali doma a vyhýbali se kontaktu se staršími nebo chronicky nemocnými jedinci.
Resort také doporučuje udržování rozestupů a časté mytí rukou nebo větrání. "Pokud máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte na nezbytné minimum kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři a osoby s chronickým onemocněním, abyste zabránil šíření onemocnění, například v pracovních nebo dětských kolektivech," píše ministerstvo.
Doporučuje také, aby nakažení využívali práci z domova. Počty nemocných totiž nejsou sice na takových úrovních, jako během nejtěžších týdnů pandemie, přesto nejsou ani úplně malé. Týdne se covidem stále nakazí více než tisíc lidí a v nemocnicích je aktuálně zhruba 300 pacientů.
Covid-19 je onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil v prosinci 2019 v čínském městě Wuhan a následně se rychle rozšířil po celém světě, což vyústilo v pandemii. Covid-19 se šíří kapénkovou infekcí a projevuje se řadou příznaků, jako jsou horečka, kašel, únava a bolest svalů. U některých lidí může způsobit vážné komplikace, včetně pneumonie a selhání orgánů, a může vést až k úmrtí.
K prevenci šíření covidu-19 se doporučuje dodržování hygienických opatření, jako jsou časté mytí rukou, nošení roušek, udržování sociální distanční vzdálenosti a omezení cestování. K dispozici jsou také vakcíny proti covidu-19, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění a ochránit jednotlivce a komunity.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Ministerstvo zdravotnictví
Související
15. ledna 2025 10:37
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33