V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Jágrová nechce zatím omezovat ani návštěvy v domovech seniorů, aby nebyli jejich klienti zbytečně traumatizováni. Vyzvala ale, aby tam na návštěvy nechodili lidé s příznaky respiračních onemocnění.

Nošení roušek už je povinné ve všech prostředcích hromadné dopravy, od 9. září budou povinné i v obchodech. Část pražských škol toto opatření zavedla na doporučení hygieny už při zahájení školního roku 1. září. O tom, o jaký podíl se jedná, hygienická stanice statistiku nevede.

Desetidenní odklad povinnosti pro školy vysvětlila Jágrová tím, že jim chce nechat čas na přípravu, nemocných dětí navíc v prvních dnech školy zatím nepřibývá. Ve středu šlo o tři děti, ve čtvrtek také o tři. Jágrová řekla, že hygienická stanice slíbila neměnit doporučení každý týden.

V Praze jsou nyní uzavřeny čtyři školy, ve všech případech kvůli onemocnění pedagogů. Zavřené zůstaly po prázdninách ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích a Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Všechny tři počítají předběžně se začátkem školního roku v pondělí 14. září. Akademickému gymnáziu ve Štěpánské ulici byla hygienickou stanicí podle webu školy nařízena karanténa pro jednu třídu a vyučující v přímém kontaktu. Od pondělí 7. září se ostatní třídy budou účastnit výuky.

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky.

Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol plošně avizoval k 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), po kritice opatření zavedeno nebylo. Hygienici nyní dopracovávají metodiku pro postup, kdy se koronavirus ve škole objeví. Jágrová uvedla, že snahou je, aby kvůli onemocnění jednoho dítěte nebyla uzavřena celá škola. Metodický pokyn nyní podle ní prochází posledním připomínkováním.

V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na dnešní tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová uvedla, že opatření reagují na srpnové výskyty onemocnění vyplývající z návštěv barů a nočních klubů. "Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," uvedla. Praha zůstává v tzv. semaforu okresů v oranžové barvě. "Nedošlo bohužel ke zlepšení situace," dodala.

V Praze zůstane povinné nosit roušky v hromadné dopravě, ve všech vnitřních prostorách nádražních budov i na Letišti Václava Havla. Povinné nošení roušek v celém Česku se vrátilo 1. září při cestách hromadnou dopravou, při návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Jágrová dnes řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. "Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel," uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

Povinnost nosit roušky se nebude týkat bazénů či sportovních hal. "Ale v podstatě pod střechou až na určité výjimky se roušky nosit budou," řekla Jágrová.

Zákaz přítomnosti veřejnosti od půlnoci do 06:00 se netýká provozů stravovacích služeb, které neslouží pro veřejnost, například poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, vězení nebo zaměstnaneckého stravování. Možný bude také prodej z okénka bez vstupu zákazníků do provozovny, vyplývá z textu příslušného opatření.

Opatření nezačnou platit hned, aby se na ně mohli například provozovatelé barů a restaurací připravit. "Záměrně to není od pondělí, chtěli jsme se vyvarovat ekonomických ztrát, kdy bary například mají nakoupené nějaké zboží. Nechtěli jsme je zaskočit," vysvětlila Jágrová.