Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze celkem přes 25.000 lidí. Ve čtvrtek evidovalo 2872 žadatelů, z nich 375 požádalo o ubytování, 188 uprchlíků odvezly autobusy a vlaky během uplynulého dne do jiných center, uvedl dnes ráno na twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Situace v hlavním městě je podle Hřiba vážná. Praha už kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit začala připravovat nouzové ubytování se stravováním v tělocvičnách, než se podaří zajistit vhodnější podmínky. Město znovu osloví také soukromé poskytovatele ubytovacích služeb.
Pracovníci asistenčního střediska, které se před týdnem přesunulo z Městské knihovny do Kongresového centra, zatím nejvíc žadatelů odbavilo v úterý, konkrétně 3667. I v jiné dny vyřídí průměrně kolem tří tisíc lidí, kapacita byla původně plánovaná na zhruba dva tisíce žadatelů. Pracoviště funguje nonstop a je společné pro hlavní město a Středočeský kraj. V pondělí po poledni muselo kvůli obrovskému náporu pozastavit příjem nových žádostí, znovu se otevřelo v úterý brzo ráno. Hasiči část žadatelů už od víkendu převážejí do méně vytížených center v jiných krajích.
Od vypuknutí bojů na Ukrajině před dvěma týdny přišlo do Česka podle odhadů na 200.000 uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, převažují mezi nimi děti a ženy. Velká část z nich míří do Prahy a okolí.
Ministerstva vnitra a pro místní rozvoj příští týden předloží vládě materiál, ve kterém vyčíslí náklady na budování humanitárního ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny po ruské invazi. Úřady podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vybírají lokality, kam by mohly umístit uprchlíky poté, co se vyčerpají kapacity nabízené státem, samosprávami a soukromníky. Nechtějí budovat stanová městečka, ale uvažují o montovaných buňkách. Česko nyní zvládne umístit 250.000 ukrajinských uprchlíků do ubytování nehumanitárního charakteru, uvedl ve čtvrtek Rakušan.
Praha chce jednat s vládou o zvýšení úhrady pro hotely za ubytování uprchlíků
Vedení pražského magistrátu hledá další soukromé ubytování pro ukrajinské uprchlíky, nabízí hotelům vládou stanovených 180 korun za noc za dospělého a 100 korun za dítě. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl novinářům, že město bude chtít s ohledem na ceny ubytování v metropoli jednat o vyšších úhradách. Dnes večer se také ubytují první lidé v tělocvičně. Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek dnes ČTK sdělil, že asociace nabízí městu 1700 míst, ale za cenu 500 korun na noc.
"V Praze a ve Středočeském kraji hledáme nyní ubytovací kapacity, pokud někdo může nabídnout ubytovací kapacitu za cenu stanovenou úhradou od vlády, tak jej prosím, aby tak učinil pomocí webového formuláře," řekl Hřib. Dodal, že Praha nyní musí ubytovat 300 až 500 lidí denně.
Hlavní město nyní podle něj pracuje s vládou určenými úhradami. "Nám to přijde také za Prahu nereálné, v tuto chvíli se snažíme zajistit cokoliv bude možné za tuto cenu," řekl. Dodal, že město bude s kabinetem jednat o zvýšení částky. "Nepochybuji o tom, že tohle se stane tématem dalšího jednání hejtmanů s ministry," řekl primátor. Jednání by se podle něj mělo uskutečnit příští týden a podobný problém jako Praha řeší i Jihomoravský kraj.
Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil doplnil, že ubytování může být i mimo Prahu. "Je možné, že kontrakty na ubytování v nižších cenách najdeme mimo území Prahy," řekl.
Dnes večer se také podle primátora ubytují první uprchlíci v jedné z tělocvičen, které připravují po výzvě magistrátu městské části. O tom, kde přesně to bude, bude město informovat během dne. "Teoretická kapacita by měla být 100 lidí, ale kolik jich tam opravdu bude, to bude záležet na té aktuální situaci a operativním řízení v Kongresovém centru," sdělil. Město zadalo 22 očíslovaným městským částem, aby každá z nich připravila tělocvičny právě s kapacitou 100 lidí. Zbylé menší městské části, kterých je 35, se podle primátora rovněž hlásí.
Stárek dnes uvedl, že členové Asociace hotelů a restaurací mohou dát v Praze k dispozici ještě 1700 lůžek, přičemž už by to nemohlo být zdarma, ale předběžně byla stanovena částka 500 korun za noc. Zatím podle něj asociaci nikdo nekontaktoval, že by o to měl zájem.
Asociace dala už dříve podle Stárka Správě uprchlických zařízení seznam se 4000 lůžky k dispozici po celé ČR, ta byla zdarma, podle vyjádření členů jsou stále některá volná. Stárek dodal, že asociace nemá detailní informace. Hotely mohou podle něj kapacity poskytnout na měsíc, tedy zhruba do začátku dubna. Upozornil také, že ubytování uprchlíků v hotelech může být pomoc v době největší krize, ale není to dlouhodobé řešení.
Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze celkem přes 25.000 lidí. Ve čtvrtek evidovalo 2872 žadatelů, z nich 375 požádalo o ubytování, 188 uprchlíků odvezly autobusy a vlaky během uplynulého dne do jiných center. Počet uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přesáhl 200.000 lidí.
Úřady práce dostaly dosud 40.000 žádostí od uprchlíků o mimořádnou dávku
Úřady práce dostaly dosud téměř 40.000 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP) od uprchlíků z Ukrajiny. ČTK to řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Dospělým se teď vyplácí asi 2500 korun, tedy existenční minimum. Dětem se poskytuje životní minimum. Návrh zákona, který začal projednávat Parlament, počítá s novou humanitární dávkou 5000 korun pro lidi s vízem ke strpění. Podle mluvčí se úřady práce na zavedení připravují. Podle náměstkyně ministerstva práce pro dávky Ivy Merhautové (KDU-ČSL) resort upravuje informační systémy, jedná s bankami o založení účtů příchozím či plánuje kvůli vyřizování přijmout pracovníky na dohodu.
Ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že vydalo uprchlíkům přes 120.000 víz ke strpění. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že podle odhadů by do ČR mohlo dorazit 400.000 běženců, zatím jich přišlo asi 200.000. Víc než polovinu tvoří dětí, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.
"Dosud úřad práce přijal téměř 40.000 žádostí. Občané Ukrajiny, kteří přicházejí do ČR kvůli tamní válečné krizi, mohou požádat o mimořádnou dávku okamžité pomoci z důvodu vážné újmy na zdraví," uvedla mluvčí.
MOP patří mezi dávky hmotné nouze. Vyplácí se jednorázově. Pokud člověku hrozí kvůli nedostatku peněz vážná újma na zdraví, může dostat částku k doplnění příjmu do existenčního minima. To činí pro dospělého 2490 korun. U nezaopatřených dětí se počítá s životním minimem, které se pohybuje podle věku od 1970 do 2770 korun.
Podle náměstkyně Merhautové i přes zjednodušení trvá vyřízení MOP asi 45 minut. "Je to poměrně velká zátěž úřadu práce. Hejtmani si vyžádali přítomnost pracovníků úřadů práce v koordinačních centrech. V každém centru jsou zaměstnanci úřadu práce, kteří pomáhají žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc vyplňovat. Opravdu musí pomáhat, protože někteří žadatelé neumějí latinku," přiblížila na jednání sněmovního sociálního výboru Merhautová. Podle ní úřady práce požádaly o pomoc, s agendou vypomůžou úředníci ze sociální správy, inspekce práce i ministerstva podobně jako za epidemie. "Hledáme i každého ochotného člověka, který by šel na dohody vypomoci. Opravdu čekáme ještě větší nápor," řekla náměstkyně.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01