reklama

Hnutí podle něj neplánuje vyjádřit veřejnou podporu ani případnému protikandidátovi Andreje Babiše ve druhém kole.

"Určitě jsem volil tak, jak jsem přesvědčen o tom, že to může přinést kýženou změnu na Pražský hrad," řekl Rakušan. Mezi kandidáty je podle něj několik zajímavých občanských kandidátů, v poslední době se podle něj vygenerovali tři nejsilnější kandidáti.

"Po delší době tady máme takový souboj, kdy se prostě do toho druhého kola může dostat více kombinací kandidátů," řekl Rakušan. Veřejnou podporu neplánuje hnutí vyjádřit ani případnému protikandidátovi předsedy hnutí ANO Babiše ve druhém kole. "Kdyby se tam dostali někteří kandidáti, kterým jsme dlouhodobě podporu vyslovovali, respektive jsme říkali, že jsou pro nás přijatelní, tak bychom to nechali na voličích," řekl Rakušan. Takové doporučení podle něj ani přijít nemusí.

Přímá prezidentská volba je podle Rakušana důležitá jako každý typ voleb, kde se může projevit občanská společnost. Prezident má podle něj potenciál zlepšovat celospolečenskou atmosféru a spojovat společnost. "To parlamentní politika, vláda a opozice ze své logiky nedokáže. Prezident může být nad tím, právě proto bych byl rád, kdyby to nebyl stranický prezident," řekl Rakušan.

V roce 2018 zvítězil v prvním kole prezidentských voleb ve Středočeském kraji Miloš Zeman, získal 34,16 procenta voličů. Druhý skončil Jiří Drahoš se ziskem 28,64 procenta hlasů. Svůj hlas tehdy v kraji odevzdalo 64,73 procenta voličů. V druhém kole voleb zvítězil Drahoš, volilo ho 53,03 procenta lidí. Většinu hlasů dostal od voličů na Příbramsku, Berounsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Nymbursku a zejména v okresech Praha-západ a Praha-východ. Zeman ve druhém kole získal 46,96 procenta hlasů, zvítězil například na Kolínsku, Benešovsku a Kladensku.