Prezident zákon podepsal 28. 7. 2023, stojí na webu Poslanecké sněmovny. Pokud zákon vyjde ve sbírce zákonů ještě dnes, dojde ke zvýšení daně od úterý, tedy přesně od 1. srpna.

Vláda schválila potřebnou novelu zákona o spotřebních daních už počátkem května, informovalo o tom ministerstvo financí. Počítala s tím, že s účinností od prvního dne měsíce po vyhlášení zákona dojde k návratu sazby spotřební daně z motorové nafty na původní výši 9,95 Kč za litr.

"Cílem předloženého návrhu zákona je přispět ke konsolidaci veřejných rozpočtů v době, kdy dočasně snížená sazba spotřební daně z motorové nafty již nemá své opodstatnění," uvedlo ministerstvo. Změna má přinést za každý měsíc účinnosti 727 milionů korun do státního rozpočtu a dalších 72 milionů korun do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Hlavním důvodem dřívějšího návratu k původní sazbě daně je výrazný pokles ceny motorové nafty pro řidiče v České republice, která byla v dubnu jednou z nejnižších v celé Evropské unii. V kontextu hledání úsporných opatření v rámci konsolidačního balíčku tímto krokem o jednotky miliard vylepšíme hospodaření státního rozpočtu už letos," vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Poslanecká sněmovna schválila patřičnou novelu zákona o spotřebních daních 12. července, senátoři s ní vyslovili souhlas během minulého týdne ve čtvrtek.