Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijímačky nanečisto: Deváťáci je poprvé zkusili. A výsledek?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Deváťáci letos poprvé dostali možnost plošně si vyzkoušet přijímací zkoušky ještě před ostrým termínem – přímo na své základní škole. Jak se s tímto testem vypořádali a co na novinku říkají učitelé i žáci - o tom informoval web Seznam Zprávy.

Zdánlivá lehkost před školou rychle mizí, jakmile deváťáci zasednou ke svým místům. Z ranního vtipkování je najednou ticho plné soustředění – i když jde „jen“ o zkoušku nanečisto. Atmosféra připomíná ostré testování, což naznačuje, jak velký význam přijímací zkoušky mají.

Právě tento model testů ve školách ukazuje, že i tréninkové kolo dokáže žáky vtáhnout do reálného tlaku přijímaček. Otázkou zůstává, nakolik jim tato zkušenost pomůže zvládnout skutečný termín s menším stresem.

Letošní deváťáci dostali historicky poprvé možnost vyzkoušet si přijímací zkoušky nanečisto přímo ve své škole a zdarma. Ministerstvo školství a Cermat umožnily tuto novinku plošně, čímž nahradily dosavadní praxi soukromých testů za poplatek. Některé školy v Praze šly ještě dál – žáci testy nepsali na svých školách, aby zažili reálnější atmosféru přijímaček. „Nikdo je k testům nepovede za ruku, tak ať si to zkusí se vším všudy,“ říká pro SZ zástupce ředitele Jan Kračmer.

Nový systém zkoušek nanečisto přináší šanci narovnat dosavadní nerovnosti v přípravě na přijímací zkoušky. Dosud si placené kurzy mohli dovolit jen někteří, nyní se podobná možnost otevřela všem deváťákům zdarma. Důležitý dopad může mít i na žáky, kteří uvažovali jen o učebních oborech – jejich výsledky jim mohou ukázat, že zvládnou i maturitní studium. Jde tedy nejen o trénink, ale také o motivaci k ambicióznějším volbám vzdělávací dráhy.

Zkoušky nanečisto probíhají podle stejných pravidel jako ostré testy – 70 minut matematiky, po krátké pauze 60 minut češtiny. Na lavici smí zůstat jen psací a rýsovací potřeby, vše ostatní musí zmizet do tašek, včetně penálů, mobilů či chytrých hodinek. Žáci tak zažívají reálné podmínky, včetně časového tlaku a striktních pravidel.

Na rozdíl od ostrých přijímaček se výsledky nebudou opravovat centrálně, ale přímo na školách. Učitelé je využijí k další přípravě, což může být pro mnohé žáky zásadní pomoc k úspěchu.

Témata:  přijímací zkoušky školství

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 10:07

Hromady řečí a skutek utek, zase jsme závislí. Proč EU nejedná s Íránem?

Absence Evropské unie v jednáních mezi Spojenými státy a Íránem není jen přehlédnutelným diplomatickým detailem, nýbrž symptomem hlubšího úpadku evropské strategické relevance. Namísto aktivního zapojení EU pouze sleduje, jak se rozhoduje o otázkách, které se jí bytostně týkají.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy