Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.
Dnes, v pátek v 8:30 ráno žáci podstoupili testy z matematiky na přijímacích zkouškách na střední školy, po nich následovala zkouška z českého jazyka a literatury. Jednotnou zkoušku píšou jako první deváťáci, kteří chtějí studovat na maturitní úrovni, a poté ti, kteří se zajímají o nadstavbové obory. „Snažíme se, aby otázky byly co nejjasnější a nezanechávaly prostor pro dvojí výklad,“ uvedl ředitel Cermatu Miroslav Krejčí v rozhovoru pro Radiožurnál.
Cermat se snaží formulovat otázky co nejjasněji a eliminovat možnost dvojího výkladu. Pokud by se přesto našel nějaký potenciálně dvojznačný výklad, uznávají se odpovědi z obou perspektiv. Cílem Cermatu je zajistit, aby se žádný student necítil poškozen.
Usilujeme o to, aby testy byly konzistentní. Zadání zůstávají nezměněna. Stále testujeme stejné znalosti, dovednosti a schopnosti, takže testy zůstávají velmi podobné.
Žáci ale přesto hlásí největší obtíže s geometrií a zaznamenali také výrazně odlišné typy úloh ve srovnání s minulými roky. Jak upozornil web TNcz, někteří se dokonce diví nad náročností a povahou některých úkolů, jako je například počítání obsahu lichoběžníku a délky jednoho z jeho ramen.
Druhá úloha, která vyžadovala vypočítání objemu čirého skla v těžítku, představovala pro mnoho žáků další výzvu, stejně jako úlohy 8, 12 a 13.
Někteří žáci se potýkali i s češtinou, uvádí TNcz. Jeden žák uvedl, že nejtěžší byly ty dlouhé texty, které nestačil zvládnout. V matematice pak měl problémy s geometrií.
Další studentka přiznala, že se cítí nervózní, zmatená a má strach z výsledků. Dlouhé texty jí také představovaly problém. "V matematice to byly složité slovní úlohy," dodala.
Dnešních přijímacích zkoušek na střední školy s maturitním oborem se účastnili žáci, kteří se připravovali nejen sami, ale často navštěvovali i placené přípravné kurzy, které jim doporučovali i učitelé ze základní školy. Letos měli studenti možnost podat až tři přihlášky místo obvyklých dvou.
Jednotné přijímací zkoušky zahájily dnešním dnem pro čtyřleté obory středních škol a obory nástavbového studia. Zkouška se skládala z matematiky, na kterou měli uchazeči 70 minut, a z češtiny, na kterou měli 60 minut. Druhé kolo zkoušek pro čtyřleté obory a nástavby se koná v pondělí. Uchazeči o víceletá gymnázia budou zkoušky skládat příští týden v úterý a ve středu. Výsledky prvního kola přijímacího řízení budou zveřejněny 15. května.
Témata: přijímací zkoušky, školství
Související
5. května 2021 22:29
20. června 2020 10:09
19. dubna 2020 14:38
15. dubna 2020 14:20
30. dubna 2019 13:07
11. května 2016 15:34