reklama

Vystrčil nabídl účast na tchajwanské misi všem senátorským klubům. Předpokládá se, že se jí zúčastní i zástupci některých výborů horní komory, uvedla tajemnice.

"Co se týče podnikatelské delegace, přihlášeným firmám, které svým profilem odpovídají zaměření senátní mise, bude v nejbližších dnech nabídnuta závazná účast. Ucelenější seznam vznikne až po jejich potvrzení," uvedla Nguyen. Na této části programu Senát podle ní spolupracuje s Česko-tchajwanskou obchodní komorou.

Vystrčil již dříve uvedl, že zájem o misi projevilo pět desítek českých firem a institucí. Od cesty očekává prohloubení spolupráce v ekonomice, vědě a výzkumu, technologiích nebo v odpadovém hospodářství. V rámci cesty by se chtěl setkat s prezidentkou Tchaj-wanu, předsedou Legislativního dvora, s premiérem a některými ministry.

Předseda Senátu se rozhodl uskutečnit tchajwanskou misi, kterou před svým náhlým lednovým úmrtím plánoval jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). I jeho od cesty zrazoval zejména prezident Miloš Zeman, podle něhož to ohrozí vztahy s Čínou, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) cestu nedoporučili. Vystrčil se ale rozhodl misi uskutečnit i z principiálních důvodů a kvůli nátlaku Číny, která pohrozila odvetou.

Delegace by cestovala vládním letadlem, ve hře je podle Vystrčilova vyjádření pro Aktuálně.cz možnost letět s tchajwanskou leteckou společností kvůli eliminaci mezipřistání.