ČTK to dnes řekl šéf analytiků portálu Heureka Michal Buzek. Na konci roku skončilo dočasné zrušení 21procentní daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory a související ochranné prostředky. Předchozí vláda ho zavedla loni začátkem února.

Cena respirátorů se podle mluvčí e-shopu Alza.cz Daniely Chovancové ve většině případů vzrostla o výši DPH. U některých produktů zůstala stejná nebo dokonce klesla. Na prodeje ale změna DPH nemá významný vliv. "Poptávka po respirátorech se neustále mění, mezi jednotlivými měsíci se může lišit až o 30 procent. Velký nárůst jsme zaznamenali v listopadu, kdy lidé pravděpodobně nakupovali respirátory před vánočními svátky. V lednu byly prodeje přibližně o deset procent nižší než v prosinci. Prodeje se tak mění spíše podle vývoje pandemie a aktuální situace," řekla.

Český výrobce respirátorů Good Mask se rozhodl nepromítat DPH do cen a změnu sazby kompenzovat z marže. "Zajímavý byl významný výkyv poptávky před koncem loňského roku, který byl spojený s obavou ze zdražování v důsledku konce výjimky z DPH na respirátory. Následně se poptávka vrátila na standardní vyšší úroveň, kterou sledujeme během eskalace šíření viru covid-19," uvedl mluvčí společnosti Aleš Povr.

Balení deseti kusů jedněch z nejoblíbenějších respirátorů FFP2 na webu Heureka.cz značky General Public Protection lidé seženou v průměru za 116 korun, aktuálně nejnižší cena na internetu je 62 korun. Průměrná cena od 26. prosince vzrostla k dnešku o deset korun. V případě respirátorů Nanolab v černé barvě po deseti kusech je aktuálně průměrná cena proti 26. prosinci o korunu nižší a činí 466 korun. V období od 26. prosince do dneška klesla i minimální cena, a to z 430 na 309 korun.

Respirátory alespoň třídy FFP2 musejí lidé nosit v prostředcích veřejné dopravy, v obchodech a dalších vnitřních prostorech.