Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Češi negativně hodnotí sociální politiku státu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejhůře vnímají Češi podporu bydlení a zajištění na stáří. Nejlépe si stát vede v oblastech zdravotnictví a školství.

Oproti předchozímu průzkumu z roku 2021 o osm procent přibylo těch, podle nichž je státní sociální politika špatně zajištěná. Horší bylo hodnocení mezi lety 2011 až 2016, v roce 2012 překročil podíl nespokojených dokonce 80 procent.

Aktuálně hodnotí 71 procent dotázaných negativně podporu bydlení, v případě finančního zajištění na stáří je těchto lidí jen nepatrně méně, konkrétně o čtyři procenta. Špatné hodnocení převažuje také u podpory rodin s dětmi. Kladně lidé hodnotí podporu v oblastech školství a zdravotnictví.

"Od posledního šetření v roce 2021 došlo ke statisticky významnému zlepšení hodnocení u jediné z položek, a to podpory k získání zaměstnání při jeho ztrátě, kde se podíl příznivého hodnocení o sedm procentních bodů zvýšil," vysvětlilo centrum.

Českým občanům by nevadilo, kdyby se dále navyšovaly starobní důchody či státní výdaje na zdravotnictví a vzdělávání. "U žádné ze zkoumaných oblastí přitom snížení výdajů nepřevažovalo nad požadavkem zvýšení a jen u armády a výdajů na obranu byly podíly podpory zvýšení a snížení výdajů vyrovnané," zmínili autoři průzkumu. Toho se od 28. září do 4. prosince zúčastnilo přes devět stovek lidí.

Témata:  lidé průzkumy

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy