Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum ukázal, který politik byl v červnu nejdůvěryhodnější. Není to Babiš ani Zeman

Jan Hamáček /ČSSD/
Jan Hamáček /ČSSD/
Foto: ČSSD

Nejvyšší důvěře se podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v červnu těšili ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Prezident Miloš Zeman klesl v důvěryhodnosti na čtvrté místo za předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Podobně premiér Andrej Babiš (ANO) si pohoršil. Nejvíce nedůvěryhodným ze tří desítek vybraných činitelů zůstával předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Výsledky průzkumu dnes CVVM poskytlo ČTK.

Důvěra v Hamáčka se od předchozího šetření loni v říjnu zvýšila o 18 procentních bodů na 47 procent, důvěra ve Vojtěcha o 20 procentních bodů na 46 procent. Zatímco nedůvěra v Hamáčka se snížila ze 49 na 42 procent, nedůvěra ve Vojtěcha vzrostla z 31 na 40 procent. "Oba sehráli velmi viditelnou roli v řešení krizové situace spojené s koronavirovou pandemií," zdůvodnilo CVVM posun v hodnocení obou ministrů.

Rychetskému důvěřovalo 45 procent dotázaných, 30 procent mělo opačný názor. V jeho případě se postoj důvěřujících a nedůvěřujících statisticky významně nezměnil. Změny v rozmezí tří procentních bodů nejsou statisticky průkazné, uvedlo CVVM. Hamáček, Rychetský a Vojtěch byli jedinými ze zkoumaných představitelů, u nichž počet důvěřujících převládl nad počtem nedůvěřujících.

Zeman spadl v důvěryhodnosti o sedm procentních bodů na 38 procent, Babiš o šest procentních bodů na 36 procent. Stejnou měrou se zvýšil i počet nedůvěřujících premiérovi, a to na 59 procent. Podobně Zemanovi nedůvěřovalo 54 procent lidí, což bylo o šest procentních bodů více než v říjnu.

Žebříček nedůvěryhodnosti vedl Kalousek se 77 procenty, důvěřovalo mu jen 12 procent lidí. Za ním skončili Babiš a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek s 56 procenty nedůvěřujících, přičemž důvěra v něj klesla na 18 procent. Největší nárůst nedůvěry - o 16 procentních bodů - postihl ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Nedůvěřovala jí přesně polovina respondentů, ale důvěřovalo jí 35 procent dotázaných (v říjnu 38 procent).

Vzestup podílu důvěry i nedůvěry byl zaznamenán také u ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka. V důvěře si polepšil z říjnových 16 procent na červnových 25 procent, v nedůvěře si pohoršil z 23 na 33 procent. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si zachovala poměrně stabilní důvěru 36 procent lidí, podíl nedůvěřujících u ní stoupl z 37 na 44 procent.

Nejmenší důvěru měl předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka - sedm procent. Skončil za předsedou poslanců KSČM Pavlem Kováčikem s 11 procenty důvěry a předsedou poslanců KDU-ČSL Janem Bartoškem s 12 procenty důvěry. Nejmenší nedůvěru měli lidé k veřejnému ochránci práv Stanislavu Křečkovi, ministru obrany Lubomíru Metnarovi (oba shodně 29 procent) a Rychetskému (30 procent).

Témata:  průzkumy Jan Hamáček Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš Miloš Zeman politika

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 14:40

Policisté zasahovali v obchodních centrech v Praze. Někdo vyhrožoval bombou

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.