Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Zemanovi věří 51 procent Čechů, pohoršili si hejtmani a vláda

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezidentovi Miloši Zemanovi v únoru věřilo 51 procent lidí, stejně jako předchozí dva měsíce. Vládě nyní důvěřuje 43 procenta občanů, což je o tři procentní body méně než v lednu. Důvěra veřejnosti v ústavní instituce se podstatně nezměnila, oproti minulému průzkumu si výrazněji pohoršili jen hejtmani a krajská zastupitelstva. Nejvyšší důvěře se tradičně těšili starostové a obecní zastupitelstva.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Krajským zastupitelstvům v únoru důvěřovalo 46 procent dotázaných, hejtmanům 41 procent lidí, oproti lednu shodně o čtyři procentní body méně. Poslanecká sněmovna má důvěru 37 procent respondentů, Senátu nyní věří 38 procent veřejnosti. V čele žebříčku důvěryhodnosti zůstávají starostové s důvěrou 66 procent oslovených a obecní zastupitelstva, kterým věří 65 procent Čechů.

S politickou situací bylo spokojeno 25 procent občanů, nespokojenost vyjádřila o málo více než třetina (35 procent) veřejnosti. V porovnání s lednem tohoto roku se hodnocení politické situace nezměnilo, oproti minulému roku jsou ale respondenti o něco spokojenější, konstatovali analytici CVVM.

Témata:  Miloš Zeman prezident ČR vláda průzkumy hejtmani zastupitelstvo

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:15

Anně Slováčkové (†29) dali sbohem před měsícem. Důležitý člověk řekl, proč chyběl

Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.