reklama

Restaurace v Česku musí být už od minulého týdne zavřené kvůli současné epidemické situaci. Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Prymula opakovaně na občany apeloval, aby nařízení dodržovali, jinak se epidemii koronaviru nepodaří zvládnout.

Podle Blesku dorazil Prymula do restaurace Rio´s ve středu před 22:00. Z podniku poté vycházeli další lidé, ministr odešel okolo 23:30. List uvedl, že Prymula si roušku nenasadil nejen při nastupování do auta, kdy mu řidič držel dveře, ale ani poté ve voze.

Faltýnek z podniku vyšel ještě asi o hodinu později, uvedl Blesk. Odjel autem, ale za nějaký čas se znovu vrátil a byl před restaurací s jejím majitelem Raimundem Špundou. Oba muži se bavili, ani jeden z nich neměl nasazenou roušku. Restaurace Rio´s na svém webu uvádí, že je kvůli nařízení vlády momentálně zavřená.

Prymulu už na sociální sítích vyzvalo několik opozičních politiků k rezignaci. "Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně. Důvěra je základ. Bez ní se vládnout nedá. Rezignujte," uvedl na twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podobně se vyjádřil také místopředseda Starostů Petr Gazdík.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že by se Prymula měl omluvit a okamžitě odstoupit. "Okamžitě, prosím! To je jediný způsob, jak ještě můžete přesvědčit veřejnost, že svá opatření myslíte vážně a že je lidé mají dodržovat," napsal.

Senátor Pavel Fischer (nezávislý) upozornil, že vláda by měla působit věrohodně a vzbuzovat důvěru. "Noční mejdan pánů Prymuly a Faltýnka v zakázaném místě působí jako velká provokace. Oba by měli v zájmu státu odstoupit ze všech svých funkcí," uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že pokud jsou informace pravdivé, jedná se o naprostý výsměch a pohrdání občany. "A také zdravotníky a dobrovolníky, kteří pracují a pomáhají v nemocnicích. Není možné, aby pan ministr Prymula i Faltýnek porušovali svévolně opatření platná pro ostatních deset milionů obyvatel. Navíc opatření, s kterými kvůli pandemii přišel právě sám pan Prymula a všem ostatním by za porušení hrozila pokuta," uvedl.

Kabinet podle něj podobnými "manýry" ztratí i poslední zbytky důvěry lidí. "A nelze se tomu divit. Absurdní byla i situace na podzim, kdy pan Babiš odmítl jít do karantény, i když seděl v jedné místnosti s covid-pozitivní osobou. Vláda má jít lidem příkladem, ale bohužel dělá přesně pravý opak," dodal Bartoš. Lidé jsou podle něj rozumnější než Babiš a jeho spolupracovníci a snaží se dodržovat opatření i o vzájemnou ohleduplnost.

"Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Tady doslova platí, že kážou vodu a pijí víno," napsal ČTK předseda občanských demokratů Petr Fiala.

První místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková uvedla, že informace Blesku vyžadují okamžité vysvětlení. "Ukázka papalášství a arogance moci v přímém přenosu. Ministr zdravotnictví vysvětluje občanům, jak mají být doma, a pak jde v noci do restaurace," kritizuje.

Vzděláním epidemiolog Prymula se stal ministrem zdravotnictví 21. září. Nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který rezignoval. Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.