Letošní 17. listopad je unikátní, poprvé se slaví bez komunistů v Parlamentu, řekl dnes novinářům předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze. Považuje za nutné spojovat společnost a potlačit předsudky. V říjnových volbách se komunisté poprvé po 30 letech nedostali do Poslanecké sněmovny; v Senátu zástupce nemají.
Rakušan uvedl, že když viděl, jak si komunisté balí věci z poslaneckých kanceláří, neměl žádný sentiment. Jedna éra skončila, otvírá se nová kapitola, řekl pravděpodobný ministr vnitra v budoucí vládě, kterou sestavují koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.
Očekává, že prezident Miloš Zeman k některým kandidátům na ministry vyjádří své emoce a postoje. Strany je ale podle Rakušana vybírali pečlivě a ručí za ně věcně i politicky. Dnes hlavu státu navštíví v Ústřední vojenské nemocnici kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Rakušan od schůzky očekává, že půjde o konzultace. Považoval by za symbolické, kdyby 17. listopadu jmenoval Zeman Fialu premiérem, hlavní podle něj ale je, aby nová vláda začala naplno fungovat do konce roku.
Před novým kabinetem bude podle Rakušana obrovská odpovědnost vzhledem k energetické a covidové krizi, velké inflaci či rozdělení společnosti. "Jediná cesta, jak se dá společnost spojovat, je zabít v sobě předsudky k jiným regionům, sociálně jinak postaveným lidem a jejich problémy vnímat jako relevantní. Zabít v nás nějaké snobství, kdy se občas nahlíží na jinou část společnosti okamžitě skrze nějaký silný předsudek a negativní emoci. To nemůžeme dělat, to je společensky dlouhodobě neudržitelné," řekl Rakušan.
Lidé při jeho příchodu na Národní třídu tleskali a skandovali, zástupci STAN se podle zpravodaje ČTK dočkali ještě většího potlesku než Piráti. Podle Rakušana je potěšující, že jeho hnutí nikdy nebylo tím, na které by se pískalo. Byl by rád, kdyby tomu tak bylo i za rok či za dva, až STAN ponese vládní odpovědnost.
Zároveň bylo slyšet skandování "Ještě Hrad!" K vlastní možné kandidatuře na prezidenta se ale Rakušan nevyjádřil. "Rozuměl jsem tomu tak, že máme všichni najít společného kandidáta a za rok a půl přinést dobrou změnu na Pražský hrad. Nebral jsem si to nějak osobně," řekl. Na sobě měl odznáček s bývalým prezidentem Václavem Havlem, který podle Rakušana k úřadu dorostl životní zkušeností i moudrostí.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že 17. listopad je pro něj jak inspirativně, tak emočně velmi silný zážitek. Za důležitou pro demokracii považuje vzdělanou a informovanou společnost, která dokáže čelit nástrahám minulým, ale i budoucím. S tímto datem má spojenou i další důležitou životní událost - před šesti lety se oženil s manželkou Lydií.
Také Bartoš hovořil o rozdělené společnosti. Není to podle něj problém jen České republiky, krizi důvěry v instituce a demokracii čelí hodně států. "Je úkolem politiků i nové vlády najít smír, vystupovat tak, aby nikdo nebyl na vedlejší koleji, aby člověk s jiným názorem byl pochopen, aby cesta ke spojení vedla skrz dialog, ne přes nějaké ukazování prstem a další rozdělování," řekl. Někteří lidé i politici podle něj krizi důvěry, ale i covidovou krizi zneužívají pro soukromé či politické účely.
Témata: Vít Rakušan , 17. listopadu , Ivan Bartoš
Související
21. prosince 2024 14:34
21. prosince 2024 9:03
25. listopadu 2024 15:00
17. listopadu 2024 16:56
15. listopadu 2024 21:09
23. září 2024 14:52