V Česku je nyní podle odhadů přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Většinou jsou to ženy, děti a lidé ve vyšším věku. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zdůraznil, že vyřizování povolení je pro běžence zdarma.
Varoval před platbami zprostředkovatelům. Ministerstvo vnitra vydalo zatím celkem asi 27.000 víz, zhruba 10.000 lidí už získalo zdravotní pojištění. Podle šéfky ministerského odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné příchozí míří zatím hlavně do Prahy a Středočeského kraje.
Na cizinecké policii či v asistenčních centrech se ve čtvrtek zaregistrovalo 8400 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Od začátku ruské invaze se v Česku ohlásilo přes 33.000 uprchlíků z Ukrajiny. Ke zvládnutí pomoci uprchlíkům z Ukrajiny platí v Česku od dnešní půlnoci nouzový stav. Ministerstvo vnitra udělilo ve čtvrtek 8309 speciálních víz určených pro lidi zasažené invazí.
Rakušan zdůraznil, že vyřizování víz, povolení či ubytování je zdarma. Podle ministra se objevují "často ukrajinské struktury", které žádají úplatu. "Nic takového není potřeba. Všechno je poskytováno bezplatně. Žádnou výhodu nikdo za peníze zprostředkovateli nezíská. Je to čistý podvod," řekl Rakušan. Lidé mají takové případy hlásit policii, jedná se o trestný čin.
Podle ministra přichází denně po ruském napadení Ukrajiny tolik běženců, kolik před měsícem dorazilo za měsíc. "Denně vydáváme tolik víz jako normálně za měsíc," řekla také Nováková.
ČR má s Ukrajinou za určitých podmínek bezvízový styk. Lidé tak po tři měsíce žádná pobytová povolení nepotřebují. Musí se jen do tří dnů po příjezdu registrovat na cizinecké policii. Pokud bydlí v nějakém zařízení, nahlásí je ubytovatel.
Lidé mohou pak do 90 dnů žádat o takzvané vízum ke strpění v pracovištích azylové a migrační politiky po celém Česku. Záležitosti mohou vyřizovat i v asistenčních centrech v krajích. S vízem získají veřejné zdravotní pojištění, mohou si s ním také vyřídit povolení k zaměstnání.
Více než 10.000 uprchlíků se přihlásilo jen u největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k veřejnému zdravotnímu pojištění. Ve středu jich bylo kolem 3000, ve čtvrtek skoro 6000. Největší nápor zájemců však očekávají o víkendu, kdy budou pracovníci VZP dál zapojení do činnosti asistenčních krajských center. "Pokud jsme před týdnem řešili v řádu desítek až stovek registrací denně, dnes je to několik tisíc registrací," uvedl náměstek ředitele VZP Ivan Duškov.
Podle Novákové příchozí směřují do regionů, kde mají zázemí. Šéfka odboru podotkla, že polovina ukrajinské komunity v Česku žije v Praze a ve Středočeském kraji, běženci tedy míří nejčastěji sem.
Ministr vnitra řekl, že ubytovací kapacity od státu jsou zatím volné. Poznamenal ale, že Česko čeká další vlny uprchlíků, kteří blízké v ČR mít nebudou a kvůli útokům si s sebou nestihnou ani vzít své věci. Česká strana jim pak bude muset vše zajistit. Podle Novákové se při větším přílivu počítá s rozdělováním běženců do regionů.
Asistenční centra, která vznikla v Praze i v dalších krajích, mají podle ministerstva vnitra řešit kromě registrace a zdravotních prohlídek nově příchozích také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Seznam středisek je na webových stránkách ministerstva vnitra.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve středu oznámil, že z Ukrajiny za týden od zahájení ruské invaze uprchlo více než milion lidí, což je více než dvě procenta populace. Nejvíce uprchlíků míří do Polska, Maďarska a Moldavska.
Témata: Vít Rakušan , uprchlíci, Ukrajina
Související
17. listopadu 2024 16:56
15. listopadu 2024 21:09
23. září 2024 14:52
19. září 2024 15:25
18. září 2024 8:48