Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S návrhem na posunutí začátku výuky na 9:00 ministr Balaš u Starostů neuspěl

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slabou podporu získal na sněmu hnutí STAN v Hradci Králové ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s návrhem, aby školní výuka začínala v 9:00 namísto dosavadních 8:00. Pro zajímavost nechal o nápadu hlasovat, ruku zvedla zhruba třetina delegátů. Zřejmě se tak podle Balaše stalo kvůli tomu, že ne všichni jsou rodiči dětí v pubertálním věku, kterým analýzy připisují největší benefit ze změny.

Balaš se ujal ministerstva zhruba před měsícem, kdy vystřídal Petra Gazdíka. Ten odstoupil kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Delegátům sněmu také řekl, že rozhodně nechce rušit víceletá gymnázia. Dosáhnout chce toho, aby studenti byli připraveni na měnící se podmínky, ve kterých nevystačí s tím, co se naučili ve škole.

Balaš je odborník na ústavní a mezinárodní právo, má zkušenosti jako vysokoškolský pedagog. Se Starosty chce komunikovat o regionálním školství. Nedávno uvedl, že není zastáncem víceletých gymnázií. V rozhovoru pro SeznamZprávy řekl, že děti, které zůstávají v základní škole po odchodu části spolužáků, ztrácejí motivaci a studenti víceletých gymnázií zase přichází o sociální dovednosti. Bylo by podle něj proto vhodné přezkoumat, jaké rozdíly mezi žáky víceletá gymnázia dělají.

O kladech a záporech víceletých gymnázií se mezi odborníky diskutuje řadu let. Podle jejich zastánců pomáhají v rozvoji nadaných dětí, podle odpůrců prohlubují nerovnosti ve vzdělávání a vhodnější je podporovat rozvoj čtyřletých gymnázií.

Témata:  Vladimír Balaš školství Starostové a nezávislí

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 18:51

Metro na "áčku" opět začne stavět na Staroměstské. Do vlaku ale nenastoupíte

Metro bude od středy opět stavět ve stanici Staroměstská na lince A, která byla zcela uzavřená od začátku července, kdy došlo k požáru eskalátorů. Případ řeší policie. Cestující však budou moci pouze vystoupit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Autonehoda

Nová aplikace Bouračka usnadní řešení dopravních nehod

Řešení dopravních nehod na českých silnicích vstupuje do nové digitální éry. Česká kancelář pojistitelů spustila online formulář Bouračka.cz, který má výrazně usnadnit a urychlit sepisování záznamů o dopravní nehodě. Řidiči tak už nemusí v krizových situacích sahat po papírových dokumentech – vše zvládnou pohodlně přímo z mobilního telefonu nebo tabletu.