Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sčítání ptáků 2025 probíhá právě teď. Zapojit se může každý

Čáp
Čáp
Foto: Pixabay

Na jižní Moravě se během loňské zimy objevili ptáci, kteří se v této oblasti běžně nevyskytují. Ukázalo to každoroční celorepublikové sčítání ptáků, známé jako Ptačí hodinka, které pořádá Česká společnost ornitologická. Letošní sčítání probíhá od pátku 10. ledna do neděle 12. ledna a organizátoři opět očekávají širokou účast veřejnosti.

Díky mírným zimám stále více ptáků, kteří dříve pravidelně migrovali, zůstává v Česku i přes zimu. Ačkoli takové rozhodnutí přináší riziko mrazivého počasí, ptáci, kteří zůstanou, mají na jaře výhodu oproti těm, kteří se teprve vracejí z jižních zimovišť. Změny v chování ptáků souvisejí s klimatickými podmínkami.

V loňském roce dobrovolníci při sčítání zaznamenali přítomnost netypických druhů, například 23 pěnic černohlavých, 20 jeřábů popelavých, pět skřivanů, devět sokolů stěhovavých a deset čápů. Někteří z pozorovaných exotických ptáků však byli identifikováni jako jedinci uniklí z chovů.

Sčítání ptáků probíhá jednoduše a je dostupné pro každého. Účastníci mají možnost pozorovat ptáky na zahradách, v parcích nebo ve volné přírodě. Odborníci doporučují použít ke zkoumání krmítka se slunečnicovými semínky, ořechy nebo lojem, což ptáky přiláká. Ti, kteří hledají vzácnější druhy, mohou navštívit ptačí parky jako Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku nebo Malou Lipovou u Přerova.

Pozorovatelé si mohou sami zvolit, kdy a kde budou ptáky sčítat. Podmínkou je, aby během pozorování zůstali na jednom místě a celou hodinu sledovali dění v okolí. Výsledky se zapisují do sčítacího archu nebo do elektronického formuláře na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Důležitou metodikou je zaznamenávat vždy největší počet jedinců každého druhu, který byl viděn současně.

Cílem projektu je dlouhodobě sledovat zimní výskyt ptáků a pochopit faktory, které ovlivňují jejich chování a migraci. Zároveň se ornitologové snaží motivovat veřejnost k zapojení. V loňském roce se akce zúčastnilo více než 35 tisíc dobrovolníků, kteří zaznamenali celkem 792 611 ptáků. Mezi nejčastějšími druhy byly sýkora koňadra a vrabec polní. Letos se očekává podobně vysoký zájem a další zajímavé objevy z ptačí říše.
  

Témata:  zvířata

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 11:12

Kdo ukončil život na dně Macochy? Má jít o maminku Elišky, oběti střelby na FF UK

Českem v posledních hodinách hýbe případ ženy, která o víkendu spáchala sebevraždu skokem do propasti Macocha. Podle dostupných informací je zesnulou Lenka Šimůnková, maminka studentky Elišky, kterou předloni v prosinci zavraždil střelec v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Policisté zasahují na místě tragické střelby na FF UK. (21.12.2023)

Sebevražda matky oběti FF: Dodnes se z toho hroutím, přiznala před smrtí

Česko zasáhla další srdcervoucí zpráva. Lenka Šimůnková, matka Elišky, dvacetileté studentky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která byla jednou z obětí prosincového útoku střelce v roce 2023, zemřela v sobotu poté, co spáchala sebevraždu skokem do propasti Macocha. Její smrt přichází jen 16 měsíců po tragédii, která zasáhla nejen její rodinu, ale i celou zemi.