Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát označil Rusko kvůli invazi na Ukrajinu za hrozbu pro bezpečnost světa

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Ruská federace představuje podle Senátu nejvýznamnější hrozbu pro celosvětovou bezpečnost. Horní komora to dnes uvedla v souvislosti s blížícím se ročním výročím ruské vojenské invaze na Ukrajinu. V usnesení také podpořila úsilí vlády o ustanovení mezinárodního tribunálu pro zločiny agrese spáchané vrcholnými ruskými představiteli.

"Senát považuje Rusko za nejvýznamnější hrozbu pro českou, evropskou a globální bezpečnost, a proto vyzývá vládu, aby činila kroky na obranu republiky," stojí v usnesení horní komory, v němž také vybídla kabinet k revizi vztahů s Ruskem. "Dokud Rusko pokračuje ve vojenských operacích na území suverénního státu a okupuje mezinárodně uznané území Ukrajiny, není důvod ke změně našeho postoje," poznamenal Senát.

Rusko podle horní komory porušuje Chartu OSN, čímž je "otřesena legitimita Ruské federace" v této organizaci i celý mezinárodní systém OSN.

Kabinet by měl podle horní komory podporovat nejen ruskou, ale také běloruskou občanskou společnost. Stanovisko Senátu k Bělorusku autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka připomíná, že území tohoto státu Rusko využívá k útokům proti Ukrajině a vrcholní představitelé běloruského režimu se tak "stávají spolupachateli zločinu agrese".

V usnesení k Bělorusku doporučil Senát vládě, aby uvalila sankce na pracovníky represivních složek běloruské tajné policie KGB a GUBOPIK a prohlásila je za organizace podporující terorismus. GUBOPIK je zkratka pro běloruskou Hlavní správu pro boj s organizovaným zločinem a korupcí, která se zaměřuje mimo jiné na pronásledování opozičních lídrů.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky Rusko

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy