Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak dnes na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti. "Politika je taky o symbolech, představitelé státní moci dýchají s touto republikou," uvedl při zdůvodnění svého návrhu Nytra. Mezi razantní odpůrce novely patřil naopak místopředseda ústavně-právního výboru Michael Canov (SLK), podle něhož je to poprvé, co Senát nerespektoval zásadní námitky týkající se ústavnosti novely a procesu jejího schválení.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89.155 korun na 84.060 korun. U soudců má klesnout ze 106.986 korun na 100.872 korun a u žalobců z 96.287,40 korun na 90.748,80 korun. "Nesníží se příjmy soudců a státních zástupců do té míry, že by to znamenalo ohrožení jejich nezávislosti," řekl senátorům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem, který umožňuje schválení zákona ve stavu legislativní nouze v případě, pokud by hrozila škoda velkého rozsahu. Podle Jurečky úspora ve výši 0,6 miliardy korun "není zanedbatelná" za výjimečného stavu zvýšených výdajů státu kvůli epidemii koronaviru.

Canov namítal, že vláda obešla standardní legislativní proces, když se k předloze nemohly vyjádřit ani vládní legislativci, ani Soudcovská unie či Unie státních zástupců. "Zákon byl protiústavně přijat ve stavu legislativní nouze," prohlásil Canov. Podle něj hrozí, že stát bude muset vyplatit soudcům a žalobcům platy dodatečně, pokud Ústavní soud novelu zruší.

Senátní výbory ve svém odmítavém stanovisku k novele vyjádřily porozumění pro to, že nová vláda začíná s nezbytnými kroky pro ozdravení státní pokladny. Na druhé straně v něm poukázaly na to, že celkový efekt zmrazení by představoval nejvýše 0,14 vykázaného schodku státního rozpočtu za loňský rok. Obávají se, že novela přinese "naprosté rozvalení v minulosti složitě vyjednávaného konsensu nad modelem stanovení platů představitelů státní moci a soudců.

Senát loni odmítl podobný návrh na zmrazení platů vrcholných politiků na pět let, který v dolní komoře krátce před sněmovními volbami prosadil tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Sněmovna už jeho veto nepřehlasovala. Babišův návrh senátoři označovali za populistický. Podle nich by později vedl ke skokovému nárůstu platů politiků zhruba o čtvrtinu.

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Přístup kabinetu ji zklamal. Na dnešním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Novelu už schválila Sněmovna a dnes umožnil její přijetí Senát. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení, které poskytla ČTK.

Aktuálnímu vládnímu návrhu jeho kritici vytýkají, že se týká i platů soudců, a může tak ohrozit jejich nezávislost. Zástupci justice už ohlásili, že normu v případě přijetí napadnou u Ústavního soudu. Prezident Miloš Zeman kritizoval neochotu soudců nechat si zmrazit platy a vyzval je, aby byli solidární a navržené snížení svých příjmů akceptovali.

Soudcovská unie si myslí, že projednávání návrhu nesplňuje podmínky stavu legislativní nouze. Poukázala i na to, že vláda návrh zákona s reprezentanty soudní moci neprojednala, ani si nevyžádala jejich stanovisko. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v úterý uvedl, že o den dříve měl dlouhé jednání s předsedy krajských soudů a že se mu zatím nepodařilo setkat se zástupci Soudcovské unie.

Unie ve svém stanovisku připomněla zásahy do platů soudců v minulosti. "V roce 2015 došlo k dohodě reprezentantů soudní moci s vládou, když soudci uvěřili příslibu vlády, že v budoucnu k protiústavním zásahům do platových poměrů nebude docházet a dobrovolně se vzdali části svých oprávněných platových nároků; došlo tak k úspoře takřka čtyř miliard Kč ve státním rozpočtu," konstatovali soudci.

Systémová platová solidarita soudců se společností je podle unie trvale a stabilně zajištěna zákonnou úpravou účinnou od roku 2021, podle níž se platová základna pro výpočet platů soudců odvíjí od průměrné mzdy za předminulý kalendářní rok.

"Soudcovská unie nebrojila proti zmrazení platů soudců za rok 2021 a nepodporuje snahu domáhat se platových nároků soudní cestou. Vyjadřuje podporu soudcům, kteří chtějí využít všech právních prostředků k domáhání se oprávněných platových nároků za rok 2022 a je připravena jim poskytnout veškerou pomoc," stojí v prohlášení Soudcovské unie.

Horní komora parlamentu už loni podobnou úpravu odmítl. Senátní výbory uznaly nutnost snížit výdaje státu, navrhované zmrazení letošních platů všech ústavních činitelů na loňské úrovni by ale přineslo úsporu jen ve výši 0,6 miliardy korun.

Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela, kterou už schválila Sněmovna a nyní posuzuje Senát, je má opět snížit. Vláda tak chce ušetřit zhruba 600 milionů korun. V případě soudců by základna klesla ze 106.986 korun na 100.872 korun.

Témata:  mzdy / platy Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy