reklama

Matka poukazovala na to, že Česká republika systémově selhala při výběru pracovníků bezpečnostních složek, dostatečně aktivně nekontrolovala činnost policie, a zanedbala tak svou prevenční povinnost. Nejvyšší soud ale za výlučnou příčinu újmy označil postup tří konkrétních policistů při služebním zákroku.

"Za tuto hlavní a bezprostřední příčinu přitom žalovaná (Česká republika) odpovídá. Vzhledem k objektivní odpovědnosti žalované přitom není třeba posuzovat možné příčiny vzdálenější, stojící na samé hranici právní relevance či spíše až za ní," stojí v rozhodnutí. Odškodnění milion korun je podle Nejvyššího soudu adekvátní.

Incident se stal v lednu 2009 v Körnerově ulici. Policejní hlídka přijela do bytu na základě zprávy, že Vietnamec omámený drogami dělá výtržnosti. Cizinec po příjezdu policie seděl v křesle a nikoho už neohrožoval, přesto následovalo bití a kopání, do kterého se údajně zapojila také Vietnamcova sousedka.

Pak muž skončil v policejní cele, kde si stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Zjistilo se, že utrpěl zlomeninu dvou žeber a protržení sleziny s krvácením do dutiny břišní.

Nejpřísnější trest, deset let vězení, dostal za ublížení na zdraví a zneužití pravomoci tehdejší policista Josef Srnský. Jeho kolegy Jarmila Šimoníka a Františka Jaroše justice potrestala třemi roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Cizincova sousedka si vyslechla osmiletý trest.