Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snad Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu, doufá Zeman

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Twitter

Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea Bidena Spojené státy změní svůj postoj ke stahování vojáků z Afghánistánu. Po společném obědě na Pražském hradě to dnes novinářům řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Vojáky z Afghánistánu slíbil stáhnout odcházející americký prezident Donald Trump, Zeman s tímto krokem dlouhodobě nesouhlasí. Oba politici spolu mluvili také o přesunu české ambasády do Jeruzaléma nebo o navázání méně formálních kontaktů se zástupci Arcachu, neuznané republiky v Náhorním Karabachu.

Jedním z témat rozhovoru během oběda podle Vondráčka byl nástup nového prezidenta USA Bidena a to, zda bude pokračovat stahování amerických vojáků z Afghánistánu. "Pan prezident vyslovil naději, že se změnou vedení v USA dojde i ke změně tohoto postoje," řekl Vondráček.

Spojené státy loni v únoru uzavřely s Tálibánem smlouvu, ve které se zavázaly stáhnout své vojáky, kteří v zemi působí od roku 2001. Povstalecké hnutí slíbilo, že zamezí útokům proti USA a jeho spojencům. V rámci dohody prezident Trump rozhodl o tom, že z Afghánistánu se do letošního jara stáhne 2000 ze 4500 amerických vojáků. Své vojáky tam mají i další země včetně České republiky.

Biden a jeho tým se k Afghánistánu zatím detailně nevyjadřovali. Není tak jasné, zda nový americký prezident bude pokračovat ve stahování vojáků ze země. Pochybnosti nad rychlým stažením vojsk v předchozích měsících vyjádřili spojenci USA a představitelé Severoatlantické aliance (NATO). Varoval před ním i Zeman, podle kterého by to byla chyba.

S Vondráčkem dnes probrali také otázku přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Předseda Sněmovny řekl, že tuto otázku v úterý řešil při jednání se zástupci Parlamentů zemí Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Se Zemanem dále mluvil o Náhorním Karabachu, o který se nedávno střetla Arménie s Ázerbájdžánem. Podle Vondráčka se oba politici shodli na tom, že by "možná nebylo od věci", aby na méně formální úrovni, například Poslanecké sněmovny, byl navázán kontakt ze zástupci Arcachu, tedy neuznané republiky ležící právě na území Náhorního Karabachu. Dialog by s nimi podle šéfa Sněmovny mohl být veden například na vzdělávací či kulturní úrovni. "Všichni máme zájem, aby se tam situace uklidnila, aby nehrozila ani náznakem genocida, aby netrpělo obyvatelstvo a aby ten státní útvar třeba časem byl uznán," řekl Vondráček.

Témata:  Miloš Zeman Joe Biden USA Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 14:40

Policisté zasahovali v obchodních centrech v Praze. Někdo vyhrožoval bombou

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.