reklama

Po rozhodnutí soudu omezení přestanou platit od soboty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že se s rozhodnutím soudu bude muset teprve seznámit. Počítá ale s tím, že by úřad pro cizince z rizikových zemí stanovil jiné podmínky.

"Šlo hlavně o turistická víza a země, které jsou rizikové. Je to protiepidemická otázka, ale budeme muset rozhodnutí soudu respektovat," uvedl Vojtěch. Dodal, že primárně jde o gesci ministerstva vnitra a zahraničí, která víza vydávají. Bude podle něj třeba stanovit pro příjezd těchto lidí jiné podmínky, například povinnost předložit potvrzení o očkování nebo v opačném případě absolvovat karanténu. "Stejně jako pro Čechy, kteří se vrací z těch zemí," dodal.

Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření zakázalo přijímat žádosti lidí ze třetích zemí, tedy zemí mimo Evropskou unii, pokud v nich nebylo nízké riziko nákazy. Výjimku z nařízení dostali například pracovníci z Ukrajiny a pak ti, co přijeli do Česka na sezonní práce, pracovali ve zdravotnictví nebo potravinářství, nebo kvůli sportovním či kulturním akcím. Žádat mohli také lidé vysoce kvalifikovaní nebo vědci, případně rodiny cizinců s povoleným pobytem v ČR. U dosud nevyřízeních žádostí měly zastupitelské úřady řízení pozastavit.

Soud nyní tři odstavce z tohoto nařízení zrušil, napsaly Seznam Zprávy. "Ochranné opatření – vzdor opakovaným výhradám adresovaným zdejším soudem odpůrci (ministerstvu zdravotnictví) v dřívějších rozhodnutích – postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat důvodnost námitek,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Martin Lachmann.

Správní žalobu podalo Pražské vzdělávací středisko – jazyková škola. Zástupci této instituce poukazovali na to, že více než rok nemohou prakticky vykonávat svoji podnikatelskou činnost. Spočívá zejména v poskytování jazykových a odborných kurzů ke studiu na české vysoké škole pro studenty ze třetích zemí. "Zájemci o kurzy, respektive jejich účastníci, nemohou bez uděleného a vyznačeného víza přicestovat do České republiky,“ uvedl právní zástupce školy Jan Zrcek.

Ministerstvo podle serveru zastává názor, že udělování víz je epidemicky riziková záležitost. Soud ale zkritizoval to, že úřad nijak nezdůvodňuje, jak došlo k tomu, že vízovou agendu lze aktivovat jen za předpokladu, že má někdo dokončené očkování. Naopak lidé, co mají například po nějakou dobu imunitu, když nemoc prodělali, takovou možnost nemají.

Podle soudce Lachmanna ministerstvo zdravotnictví nedostatky v přijatých opatřeních kumuluje a dále je prohlubuje. "Soud nemůže nadále nečinně přehlížet přístup odpůrce (ministerstva) k odůvodňování opatření vydávaných v souvislosti s pandemií, neboť jeho dosud relativně vstřícný postup při určování data, k němuž jsou tato opatření soudem v některých případech rušena, se míjí zamýšlenými účinky,“ vzkázal soud.

Ministerstvo dnes s platností od soboty toto mimořádné opatření v dotčených odstavcích upravilo, doplnilo ale jen možnost, aby o krátkodobá víza žádaly nezletilé děti, které cestují se zákonným zástupcem, který má potvrzení o očkování. "Příjezd a podání žádosti o vízum je nově umožněný rodinným příslušníkům občanů ČR nebo ostatních členských států EU," informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo.