reklama

Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou se debatovalo o žhavém tématu - soše maršála Ivana Koněva na Praze 6. Ve studiu se sešli ti, kteří podporují její přesun, a jejich odpůrci. Debata byla místy velmi bouřlivá a téma po skončení pořadu dál rezonovalo i na sociálních sítích. A poprask neutichl ani po několika dnech.

Jeden z hostů, exposlanec Ivan Gabal, teď dokonce říká, že po odvysílání pořadu začal dostávat česko-ruské výhrůžky, sprostoty a pokusy o zastrašování. Navíc není jediný. Výhružné vzkazy a hrozby dostala i jedna z dalších diskutujících. O jejím případu na facebooku informoval mimo jiné bývalý europoslanec Jaromír Štětina.

„Protože jsem ze sociálních medií zjistil, že ostrakizováni byli i další, z aktivních diváků, a protože máme nadále ve vzduchu urážku od člena ruské vlády a starosta Prahy 6 musí mít ochranku, protože je nadále objektem výhrůžek, je možná čas aby kompetentní úřady začaly konat ve prospěch bezpečnosti svých občanů a ochrany suverenity země,“ burcuje teď Gabal.

Podle něj je třeba ruské straně jasně ukázat, že socha v Dejvicích nepodléhá článku 21 z bilaterální smlouvy o vzájemné ochraně válečných hrobů a památných míst. „A je na místě jim jasně říci, že pokud nebudou naši kompetenci v otázce dejvické sochy respektovat, vměšují se do našich vnitřních záležitostí, a to včetně neomalených výroků člena své vlády,“ varuje politik.

Také je prý na čase, aby se zvýšila ochabna českého kybernetického prostor, aby bylo možné bránit se proti narůstajícím kybernetickým útokům. „Vláda zdržuje příslušný zákon a přitom máme problémy, i institucionálně, stále větší. Tedy nejen v děravé ochraně před hybridními útoky. Vzájemné hádky služeb o tuto kompetenci logicky naši zranitelnost zvyšují,“ tvrdí.

Praha 6 by podle něj také měla jasně ukázat vůli občanů Prahy 6 - buď cestou referenda nebo reprezentativního průzkumu provedeného profesionální výzkumnou agenturou.

„Protože se na stranu ruských snah o vměšování do našich záležitostí postavil proti svým občanům i Hrad, je na poslancích, kteří neumožnili svým hlasem zkoumání neústavních kroků M. Zemana, aby zajistili jeho loajalitu vůči zákonům, zájmům a bezpečnosti této země a jejích občanů. Jsou totiž po svém hlasování za jeho kroky plně odpovědní,“ zlobí se Gabal.

Dodává také, že je na místě, aby vláda doplnila své interní memorandum ke stavbě nové jaderné elektrárny o tyto zásadní poznatky o nerespektování bilaterálních dohod z ruské strany a jejích snahách manipulovat naše vnitřní záležitosti.

Loading...

1 komentář (Poslední 01.10. 17:00) Napište svůj názor

reklama