Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

STAN navrhne Mikuláše Beka na pozici ministra školství

Mikuláš Bek
Mikuláš Bek
Foto: Facebook Mikuláš Bek

STAN navrhne Mikuláše Beka, dosavadního ministra pro evropské záležitosti, na pozici ministra školství, a na jeho místo nominuje náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka. Hnutí o tom informovalo v tiskové zprávě.

Končící ministr školství Vladimír Balaš ohlásil minulý týden svou rezignaci ze zdravotních důvodů. Bek by se tak stal po něm a po Petrovi Gazdíkovi třetím ministrem školství ve vládě Petra Fialy (ODS).

Gazdík (STAN) odstoupil kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, který figuruje v korupční kauze Dozimetr. Balaš požádal minulý týden o uvolnění z funkce kvůli zdravotním problémům po covidu-19.

Změnu na ministerských postech musí schválit prezident Petr Pavel, který bude jednat s Fialou o začátkem května.

"Chtěl bych především poděkovat Vladimíru Balašovi. Nastoupil na post ministra školství v nesmírně složité situaci, dva dny před začátkem českého předsednictví v Radě EU a v době, kdy Česká republika a s ní i české školství čelily obrovské výzvě v podobě ukrajinské migrační vlny. Podařilo se mu skvěle zvládnout obojí. České školy dokázaly absorbovat a začlenit víc než 50 tisíc ukrajinských dětí bez nutnosti vytvářet provizorní kapacity a bez negativního dopadu na české žáky," uvedl k Balašovi předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

"Cením si navržení do pozice ministra školství a děkuji Vladimíru Balašovi za práci, kterou na resortu odvedl. Vzdělávání je pro Starosty a nezávislé dlouhodobě strategickou oblastí. Jsem připraven panu premiérovi i panu prezidentovi nastínit své priority, mezi které bude patřit například téma dostupnosti základních a středních škol," reagoval Bek.

Témata:  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Mikuláš Bek

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy